[TYLKO U NAS] B. Szydło: Zapowiedzieliśmy, że przeprowadzimy reformę sądownictwa. Konsekwentnie zakładamy, że tak się stanie

fot. Tomasz Strąg

Widać, że reforma sądownictwa dla wielu środowisk, które bronią poprzednich rozwiązań, jest solą w oku, ponieważ ten atak na nas, ale teraz również na akcję informacyjną, która jest prowadzona przez Polską Fundację Narodową, jest tak duży, że należy się spodziewać, że będzie on kontynuowany. My jednak zapowiedzieliśmy, że  reformę sądownictwa przeprowadzimy i jesteśmy konsekwentni w założeniu, że tak się stanie – powiedziała w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja premier Beata Szydło.

Prezes Rady Ministrów odniosła się do kwestii reformy sądownictwa w Polsce. Podkreśliła, że wierzy w to, iż propozycje ustaw, które zaprezentuje prezydent Andrzej Duda, będą dogłębną reformą wymiaru sprawiedliwości.

Polacy potrzebują reformy sądownictwa, ponieważ obecny system się nie sprawdza, a wiele osób zostało przez sądy pokrzywdzonych – zwróciła uwagę szefowa rządu.

– Myślę, że takich osób, które w Polsce mają poczucie tego, że zostały skrzywdzone przez sądy, bądź też oczekują, że ich sprawa będzie rozpatrzona, że sprawiedliwość stanie po ich stronie, jest bardzo wiele. Myślę, że młodzi sędziowie również czekają na tę reformę. System sądowniczy powinien być systemem, który jest kierowany do ludzi, a nie do sędziów. Sędziowie mają misję, mają służbę i powinniśmy zmienić to, co jest w tej chwili złego. Ten system w tej chwili jest niewydolny i dopuszcza pewne patologie, które powinny być wyeliminowane, również dla dobra samego systemu sprawiedliwości – wskazała premier.

Beata Szydło poinformowała, że zostanie powołana rada ekspertów, w której skład wejdą mali przedsiębiorcy i firmy rodzinne.

– Obiecałam na forum ekonomicznym w Krynicy, poproszona o to właśnie przez tych małych przedsiębiorców, przede wszystkim przez firmy rodzinne (jest to zbieżne z naszymi obietnicami wyborczymi), że powołam radę ekspertów, złożoną z małych przedsiębiorców, firm rodzinnych, przy premierze polskiego rządu. Do tej pory było tak, że premierzy mieli doradców z dużej finansjery, wybitnych ekonomistów, ludzi, którzy również teoretyczne potrafili ocenić taką sytuację, ale nigdy nie było tak, że w gronie tych doradców byli mali przedsiębiorcy – przypominała.

Prezes Rady Ministrów nawiązała do konieczności wybudowania w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest to inwestycja potrzeba z dwóch powodów – wyjaśniła.

– Po pierwsze, port lotniczy na Okęciu, dzięki doskonałemu funkcjonowaniu przede wszystkim naszego narodowego przewoźnika, który też miał upaść, a okazało się, że nie tylko został uratowany, ale teraz wspaniale funkcjonuje i ma coraz większe ambicje rozwijania nowych połączeń. Zależy nam na tym, żeby w Polsce było lotnisko, które będzie takim hubem przeładunkowym, który będzie łączył Europę, Unię Europejską z państwami wschodnimi, z Azją skąd w różnych kierunkach będzie można z Polski podróżować. Drugi powód to jest wyzwanie cywilizacyjne. Polska jest dużym krajem europejskim. Jesteśmy największym państwem w naszej części regionu i powinniśmy w związku z tym mieć również takie lotnisko, port lotniczy […], które będzie odpowiadało wyzwaniom cywilizacyjnym takiego państwa – tłumaczyła.

W dalszej części rozmowy premier odniosła się do współczesnej sytuacji w Europie. Podkreśliła, że obecnie na Starym Kontynencie wiele środowisk dąży do rozbicia europejskiej jedności.

– Z jednej strony chodzi o to, żeby robić swoje interesy. To jest przecież gra o ogromne pieniądze. To, że Polska czy inne kraje naszego regionu do tej pory były państwami, w których można było robić dobre interesy, ich to niewiele kosztowało, dlatego że była tania siła robocza, nie trzeba było płacić podatków, były różnego rodzaju możliwości łatwego nabywania majątku Skarbu Państwa. To wszystko powodowało, że tutaj operowało bardzo wiele grup lobbystycznych i grup interesów, dla których w tej chwili jest problem, bo rząd PiS powiedział: koniec, tak już nie będzie, Polacy nie będą tanią siłą roboczą, polski majątek nie będzie wyprzedawany, chcemy mieć polskie stocznie, polskie kopalnie, chcemy konkurować na równych zasadach z innymi – akcentowała Beata Szydło.

Szefowa rządu wskazała na najważniejsze zagrożenia, z którymi nie potrafi poradzić sobie Europa: kryzys strefy euro, kryzys migracyjny oraz zagrożenie terroryzmem.

Prezes Rady Ministrów zaznaczyła, że Polska pomaga ludziom potrzebującym w miejscu ich zamieszkania. Polska przeznaczyła znaczne środki finansowe na pomoc humanitarną, a dodatkowo planuje realizację kolejnych projektów w celu wsparcia potrzebujących tam, gdzie zachodzi taka konieczność – dodała.

– Ta pomoc, którą przeznaczyliśmy, to już kilkadziesiąt milionów, a jeszcze mamy kolejne projekty. Muszę powiedzieć, że jest ogromna rola i współpraca ze stowarzyszeniami kościelnymi. […] Chcemy zrealizować bardzo duże projekty pomocy humanitarnej poprzez doposażenie, wyposażenie, budowę szpitali, szkół. […] Jesteśmy aktywni. Chcemy pomagać ludziom na miejscu, w Syrii, wszędzie tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna – powiedziała premier.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl