fot. Tomasz Strąg

PiS złoży wniosek o rozszerzenie pytań w referendum

Na początku tego tygodnia PiS złoży wniosek o poszerzenie pytań we wrześniowym referendum – zapowiedziała kandydatka PiS-u na premiera Beata Szydło.

Wiceprezes PiS-u zaproponowała, aby zapytać w referendum także o obniżenie wieku emerytalnego, obowiązek szkolny 6-latków oraz o przyszłość polskich lasów.

Zdania konstytucjonalistów są podzielone. Media przytaczają opinie z których wynika że do ogłoszonego już referendum ogólnokrajowego nie można dodać kolejnych pytań.

PiS przywołuje z kolei ekspertyzę, z której wynika, że jest możliwa zmiana postanowienia prezydenta w sprawie referendum.

– W tej rzeczywistości prawnej, konstytucyjnej, opinie prawne mogą być „od sasa do lasa”, i niestety są. Trzeba to z przykrością skonstatować. Natomiast prawda jest taka, że w tym wypadku decyduje wola polityczna. My dysponujemy innymi ekspertyzami równie utytułowanych profesorów prawa, którzy twierdzą zupełnie coś odwrotnego, że jak najbardziej, w świetle tych prerogatyw, które posiada prezydent RP, uzupełninie referendum o dodatkowe pytanie jest jak najbardziej możliwe – podkreśla poseł PiS-u Joachim Brudziński.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Komorowskiego Polacy będą odpowiadać na trzy pytania.

Będą one dotyczyły wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz o rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

RIRM

drukuj