Aleksandrówka do likwidacji

Radni PO-PSL z sejmiku województwa opolskiego poparli likwidację jedynego na tym terenie Ośrodka Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Dróg Oddechowych dla dzieci w Jarnołtówku. Na ostatniej sesji sejmiku zdecydowali o połączeniu go z placówką w Suchym Borze. Dla Aleksandrówki oznacza to koniec działalności w obecnym kształcie.

Na początku czerwca pracownicy placówki otrzymali wypowiedzenia. Teraz radni sejmiku województwa opolskiego zdecydowali o likwidacji Ośrodka Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Dróg Oddechowych dla dzieci. Zostanie połączony z inną placówką medyczną, aby ratować wojewódzką spółkę medyczną przed bankructwem.

Wicemarszałek Roman Kolek przekonywał na sesji, że likwidacja placówki pozwoli ograniczyć wydatki spółki medycznej województwa. Kontrakt z NFZ jest niewystarczający, dlatego spółka generuje 150 tys. zł strat miesięcznie, mając na utrzymaniu 2 ośrodki: w Suchym Borze i Aleksandrówkę w Jarnołtówku.

Opolski NFZ rozpisał konkurs na rehabilitację dziecięcą od września bieżącego roku na kwotę 257 tysięcy złotych. Do konkursu przystąpił prezes Zespołu Ośrodków Rehabilitacji Leczniczej w Suchym Borze, nie uwzględniając ośrodka Aleksandrówka w Jarnołtówku. Na sesji wraz z pracownikami pojawił się dyrektor sanatorium dla dzieci, który apelował o zaniechanie likwidacji:

– Jesteśmy jedynym takim terenem, gdzie mamy klimat stworzony do tego, by rehabilitować schorzenia dróg oddechowych. Proszę mi nie mówić, że w Czechach są inne standardy medyczne. Tam są gorsze dzieci czy lepsze? Bo tam 3 kilometry za granicą jest 6 tygodni turnusu rehabilitacyjnego – mówił Jacek Górski, dyrektor Zespołu Szkół przy Ośrodku Rehabilitacji i Leczenia dzieci w Jarnołtówku.

Władze samorządowe nie wyjaśniły także przyczyn, dla których jedyna w województwie placówka dla dzieci ze schorzeniami oddechowymi znalazła się w zapaści finansowej.

Radni PiS-u próbowali zwołać też nadzwyczajną sesję sejmiku poświęconą wyłącznie sprawie Aleksandrówki.

– Poprosiliśmy o pomoc, o wsparcie ekspertów, którzy zajmują się pozyskiwaniem środków UE na remonty i doposażanie. Państwo ci przygotowali prezentację multimedialną, która miała być przygotowana na sesji, jednakże nie dopuszczono tego punktu, został przegłosowany – powiedziała Katarzyna Czochara, radna PiS-u.

Aleksandrówka funkcjonuje od ponad 50 lat. Ma tradycję i doświadczoną kadrę. Leczyły się w niej nie tylko dzieci z całego województwa ale i z całej Polski. Sprawa „Aleksandrówki” może trafić na plenarne posiedzenie Sejmu. Posłowie PiS-u zapowiadają złożenie w tej sprawie interpelacji do ministra zdrowia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl