fot. PAP/Rafał Guz

Premier B. Szydło w Bułgarii: Polska i Bułgaria są państwami, które uważają jedność UE za podstawę przyszłości

Nie pozwolimy się podzielić. Wszyscy politycy, którzy chcieliby w tej chwili podzielić Unię Europejską dążą do rozbicia Wspólnoty – podkreśliła premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borisowem. Przywódcy obu krajów jasno opowiedzieli się przeciwko Europie dwóch prędkości.

Od nowego roku Bułgaria przejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Dlatego rozmowy premier Beaty Szydło i szefa bułgarskiego rządu koncentrowały się właśnie wokół przyszłości Wspólnoty.

– Polska i Bułgaria są państwami, które uważają, iż jedność Unii Europejskiej – jedność naszego regionu – jest podstawą przyszłości i rozwoju UE. Dla nas, dla państw naszej części Europy ważne jest to, byśmy byli razem – wskazała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu RP jasno opowiedziała się za przystąpieniem Bułgarii do strefy Schengen. W rozmowie obu polityków nie brakowało nawiązania do słów, jakie właśnie w Warnie wypowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy – przekonywał francuski przywódca.

– Rozmawialiśmy długo o spotkaniu z prezydentem Macronem w Warnie. Beata podziękowała mi za to, że stałem wtedy po stronie Polski i uważam, że rozmowy są najlepszą drogą, by znaleźć rozwiązanie w kwestii pracowników delegowanych, w sektorze transportowym, również dla krajów peryferyjnych – podkreślił premier Bułgarii.

Polskę z Bułgarią łączy nie tylko wspólna wizja przyszłości Europy, ale także interesy gospodarcze. Oba kraje chcą kształtować swoje bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o węgiel.

– Bułgaria, podobnie jak Polska, jest oczywiście za przestrzeganiem wszystkich norm ekologicznych, ale po uwzględnieniu uzależnienia naszych krajów od górnictwa. Postaramy się maksymalnie przedłużyć życie naszych centrali węglowych – zaznaczył Bojko Borisow.

Jasny sygnał popłynął także pod adresem europejskich przywódców dążących do Europy dwóch prędkości.

– Nie można się dzielić. Wszyscy ci politycy, wszystkie te środowiska, które chciałyby w tej chwili dzielić UE, dążą do rozbicia UE, a my chcemy jej jedności, otwarcia i poszerzenia – dodała premier Beata Szydło.

Ideami, wokół których Polska i Bułgaria chcą budować przyszłość Europy jest jedność i solidarność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj