fot. PAP/Leszek Szymański

Premier Szydło przedstawi informację ws. zaleceń Komisji Weneckiej

W ramach informacji bieżącej w Sejmie politycy Platformy Obywatelskiej będą dziś pytać premier Beatę Szydło o wypełnienie przez rząd zaleceń Komisji Weneckiej.

Komisja, czyli organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. O tę opinię wystąpił w grudniu szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

W opinii zwrócono uwagę, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

Premier Beata Szydło zdecydowała o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu. Na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego zostały też złożone wszystkie uwagi i zastrzeżenia rządu do opinii. Ma także powstać zespół ekspertów, który zajmie się dokumentem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz mówi, że opinia nie jest tekstem prawniczym, lecz publicystycznym, przychylnym opozycji.

– Z tego też względu zobaczymy, co z tego można „wyciągnąć” w kierunku podjęcia kolejnej próby rozwiązania konfliktu nie prawnego, a konfliktu politycznego. Chociaż, muszę to też wyraźnie powiedzieć, nie jestem naiwny – opozycji nie zależy na rozwiązaniu konfliktu. Wręcz przeciwnie, zależy im na eskalowaniu napięcia i zasłaniania się szczytnymi hasłami. A tak na dobrą sprawę, to opozycja szkodzi Polsce, szkodzi Polakom i utrudnia reformy. Mało tego,  już teraz są chyba całkiem czytelne intencje, dlaczego Platforma Obywatelska dokonała zamachu na Trybunał Konstytucyjny –  miał on być gwarantem tego, żeby mimo przegranych przez opozycję wyborów, nic się w Polsce nie zmieniło – ocenia Stanisław Piotrowicz.

Rząd PiS zaapelował do wszystkich sił politycznych w Polsce o wspólne rozwiązanie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji na temat sytuacji w Polsce.

RIRM

drukuj