Węgry kolejny raz pod lupą Komisji Weneckiej; tym razem chodzi o organizację pozarządowe

Komisja Wenecka zaapelowała o wprowadzenie zmian do węgierskiego projektu ustawy, który zaostrza kontrolę nad organizacjami pozarządowymi otrzymującymi finansowanie z zagranicy. Zmiany uderzą najprawdopodobniej w potężne imperium George’a Sorosa – amerykańskiego finansisty pochodzenia węgiersko-żydowskiego.

Zgodnie z projektem organizacja, która otrzymała z zagranicy, co najmniej 23 tys. euro w ciągu roku, zalicza się do kategorii organizacji wspieranej z zagranicy i powinna to zgłosić w sądzie w ciągu 15 dni. Informację tę organizacja musiałaby zamieścić na swojej stronie internetowej, jak również w wydawanych przez nią publikacjach i materiałach prasowych. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, organizacja otrzymywałaby najpierw wezwanie, potem grzywnę i wreszcie byłaby likwidowana. Eksperci Komisji Weneckiej uznali, że obowiązek upubliczniania danych powinien dotyczyć tylko największych sponsorów, i należy zlikwidować zapis zobowiązujący organizacje do wskazywania, że są wspierane z zagranicy, we wszystkich ich publikacjach i materiałach prasowych.

W opinii Komisji napisano:

„Komisja Wenecka uznaje, że projekt ustawy służy zgodnemu z prawem celowi zapewnienia przejrzystości organizacji społeczeństwa obywatelskiego i może się przyczynić do walki z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu”.

W styczniu wiceszef rządzącego na Węgrzech Fideszu oświadczył, że należy „wymieść” z Węgier organizacje pseudopozarządowe, takie, jak imperium George’a Sorosa – amerykańskiego finansisty. Zdaniem Fideszu – imperium Sorosa jest utrzymywane po to, by „forsować ponad rządami narodowymi świat globalnego wielkiego kapitału i poprawności politycznej”.

Spór pomiędzy Sorosem a węgierskim rządem trwa już od dłuższego czasu. Krytyczne słowa pod adresem Węgier, kontrowersyjny miliarder wypowiedział także podczas ostatniego przemówienia w Brukseli. W obecności unijnego komisarza nazwał Węgry „państwem mafijnym”.

– Premier Węgier Wiktor Orban (…) chciał pogodzić swoją politykę jako osobisty konflikt między nami i sprawił, że byłem celem jego nieustającej kampanii propagandowej – oskarżał George Soros.

Podczas czwartkowego wystąpienia, George Soros atakował nie tylko węgierski rząd, ale także polski. Publicznie chwalił antyrządowe wystąpienia przeciw rządowi Fideszu oraz Prawu i Sprawiedliwości.

– Podziwiam odwagę, z jaką Węgrzy oparli się oszukaństwu i korupcji mafijnego państwa, które stworzył Orban. Dodają mi otuchy zdecydowane reakcje instytucji europejskich na wyzwania ze strony Polski i Węgier – nie krył swojego zadowolenia z poczynań unijnych urzędników kontrowersyjny finansista.

Komisja Wenecka zaleciła Węgrom przeprowadzenie publicznych konsultacji ze wszystkimi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego przed przyjęciem projektu. Ma on zostać poddany pod głosownie w węgierskim parlamencie w tygodniu rozpoczynającym się 12 czerwca.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl