W Warszawie zainaugurowano Rok Kultury Węgierskiej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz węgierski minister zasobów ludzkich Zoltan Balog uczestniczyli w inauguracji Roku Kultury Węgierskiej. Uroczystość odbyła się w czwartek Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Inauguracja Roku Kultury Węgierskiej była połączona z oficjalnym rozpoczęciem Warszawskich Targów Książki, których tegorocznym gościem honorowym są Węgry.

„Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego przykładam wielką wagę do tworzenia dobrych relacji ze środowiskiem wydawców i wszystkimi uczestnikami polskiego rynku książki. Dzięki państwa wysiłkom tworzymy razem innowacyjny rynek odpowiadający na potrzeby polskich czytelników. (…) Wierzę, że wspólnym wysiłkiem będziemy tworzyć rynek książki, na którym dominować będą propozycje atrakcyjne i wartościowe, atrakcyjne także pod względem cenowym” – zwrócił się do uczestników uroczystości szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.

„Jestem szczególnie zaszczycony i szczęśliwy, że dzisiejsza gala jest jednocześnie ceremonią rozpoczęcia węgierskiego sezonu kultury w Polsce, który potrwa do końca 2017 r.” – mówił. „To sezon, który potrwa dłużej niż rok. To bardzo dobrze, będziemy mieli wiele okazji, żeby lepiej poznać węgierską kulturę” – dodał Piotr Gliński.

Jak przypomniał, w lutym bieżącego roku Sejm i Senat RP oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier przyjęły uchwałę o ogłoszeniu roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. „Uczcimy w ten sposób 60. rocznicę wydarzeń w Poznaniu i w Budapeszcie (…) z roku 1956 oraz uczcimy tym samym niezmienną solidarność obu narodów w niesieniu wzajemnej pomocy w bardzo często trudnych i dramatycznych chwilach. Tamte wydarzenia były doskonałym dowodem tej solidarności” – podkreślił Gliński.

Zwrócił uwagę na związki między Polską a Węgrami, które są „równie długie, co tradycje naszych państwowości”.

„Przez stulecia, nawet jeszcze w XX w., byliśmy sąsiadami. Fakt, że mimo istniejącej obecnie odległości geograficznej nasza szczególna relacja wyrażająca się w powiedzeniu <Polak, Węgier – dwa bratanki> wciąż jest aktualna, a w ostatnim czasie szczególnie rozkwita, najlepiej świadczy o mocy i stałości więzów szacunku, współpracy i przyjaźni polsko-węgierskiej” – mówił Piotr Gliński.

„Nasi partnerzy z Węgier (…) zamierzają pokazać w Polsce wszystko to, co w kulturze węgierskiej jest najlepsze. Przez blisko 20 miesięcy będziemy mieli okazję zobaczyć szerokie spektrum węgierskiej działalności artystycznej, jak też zapoznać się z cennymi przykładami dziedzictwa kulturowego naszych przyjaciół. Wydarzenia węgierskiego sezonu kultury dotrą do wielu ośrodków miejskich w Polsce, nie tylko do Warszawy, ale i do Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Poznania, Łodzi, Gdyni, Katowic oraz wielu innych miejscowości” – zapowiedział Piotr Gliński.

Organizatorem wydarzeń podczas Roku Kultury Węgierskiej – m.in. koncertów, pokazów spektakli teatralnych, wystaw i przeglądów filmów – jest Węgierski Instytut Kultury im. Balinta Balassiego w Warszawie.

W najbliższym czasie będzie można zobaczyć wystawę w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie „Polish(ed)Hungarian”, na której zaprezentowano po pięć galerii z Węgier i Polski – przyszłych uczestników targów sztuki Art Market Budapest 2016. Wśród galerii znalazły się m.in. Inda, Ani Molnar, Viltin oraz Apteka Sztuki, Czułość i Propaganda.

Zaplanowano też trasę koncertową zespołu Vagtazo Csodaszarvas (Galopujący Cudowny Jeleń) – zdaniem organizatorów, jednej z najważniejszych i ekscytujących grup na węgierskiej scenie muzycznej. W planach artystów jest nagranie wspólnego singla z zespołami Kapela ze Wsi Warszawa oraz Caci Vorba.

W kolejnych miesiącach na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie wystąpi amerykańsko-węgierski zespół Glass House Orchestra. W Muzeum Sztuki w Łodzi zostanie otwarta wystawa „Ćwiczenia w autonomii. Tamas Kaszas we współpracy z Aniko Lorant (Ex Artist Collective)”.

Jesienią odbędą się obchody 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 r., której upamiętnieniu będą towarzyszyć wystawy, koncerty, konferencje i pokazy filmów w całym kraju.W programie wydarzeń znalazł się też występ budapesztańskiego Teatru Narodowego (Teatr Polski, Warszawa), wystawa przedstawiająca złotą epokę węgierskiego malarstwa (Muzeum Narodowe, Kraków), przegląd nowych filmów węgierskich (Kino Muranów, Warszawa) oraz warsztaty i konferencje („Węgierska moda i design”).

Po Polsce będzie też jeździł specjalny autobus prezentujący węgierską kulturę – literaturę, film i muzykę – oraz kuchnię i winiarstwo. Szczegóły można znaleźć na stronie www.kulturawegier.pl

Warszawskie Targi Książki potrwają do niedzieli. Węgrzy zaprezentują na nich 23 nowe tytuły po polsku, w tym ostatnie zapiski zmarłego niedawno węgierskiego noblisty Imre Kertesza pt. „Ostatnia gospoda”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl