W jakim kierunku pójdzie Ameryka?

Politycy i komentatorzy zastanawiają się, w jakim kierunku pójdzie Ameryka i jak będzie wyglądała jej polityka zagraniczna. Donald Trump jako polityk jest niewiadomą, co budzi pewne obawy.

Obecnie gwarantem bezpieczeństwa dla Polski jest przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach. Stoltenberg zaznaczył także, że wzajemne gwarancje obrony NATO są absolutne i bezwarunkowe.

Przywództwo USA jest tak samo ważne, jak dotąd. Nasz Sojusz gromadzi najbliższych przyjaciół Ameryki w czasie pokoju i konfliktu przez prawie 70 lat. Silne NATO jest dobre dla Stanów Zjednoczonych i dla Europy – wskazał sekretarz generalny NATO.

Jens Stoltenberg powiedział, że nie może się doczekać na spotkanie z Donaldem Trumpem. Z kolei szef rady Europejskiej Donald Tusk mówi, że uważnie wysłuchał apelu prezydenta-elekta Donalda Trumpa o jedność Ameryki.

– Chciałbym zaapelować o jedność europejską i transatlantycką. Nie wierzę, by jakikolwiek kraj mógł dziś być wielki, pozostając w izolacji. Ale wierzę, że Ameryka i Europa mogą, powinny i będą współpracować. Jest to w naszym wspólnym interesie – powiedział Donald Tusk.

Podczas kampanii Donald Trump wygłaszał różne postulaty, co do których można się niepokoić. Nie wiadomo natomiast, czy rzeczywiście będzie je realizował, czy były to tylko słowa – mówił amerykanista dr Rafał Kuś.

– Część z tych postulatów brzmiała niebezpiecznie. Mam tu na myśli słowa Trumpa o tym, że Ameryka powinna rozważyć zasadność podtrzymywania sojuszu militarnego z krajami naszego regionu. To nie wpływałoby pozytywnie na bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowowschodniej – zaznaczył dr Kuś.

Jak wskazał ekspert do spraw wojskowości kmdr por. dr Bohdan Pac, przyszłość pokaże, jaką politykę będzie prowadził nowy amerykański przywódca.

– Jeżeli chodzi o wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych, to – z punktu widzenia polityczno-militarnego – można powiedzieć, że Trump jest niezapisaną kartą. Trzeba się przyjrzeć, jak będzie wyglądała polityka nowego prezydenta USA – powiedział kmdr por. dr Bohdan Pac.

Chociaż Donald Trump miał pewne niepokojące wypowiedzi, a  prezydent USA ma dużą władze, to jednak – jak wskazuje ekspert – musi się liczyć z Kongresem, Senatem, Partią Republikańską i biznesem amerykańskim.

– Biznes amerykański, a zwłaszcza przemysł zbrojeniowy, ma interesy na całym świecie, zwłaszcza w Europie. Trudno się więc spodziewać, że Stany Zjednoczone nagle zaczną się wycofywać z Europy, zaczną zwijać swoje zakłady i ograniczać swoje wpływy na terenie Europy, bo automatycznie ktoś w tę lukę wejdzie – podkreślił kmdr por. dr Bohdan Pac.

Donald Trump nie ma doświadczenia politycznego, więc siłą rzeczy będzie musiał opierać się na swoich doradcach – zaznaczyła politolog dr Lucyna Kulińska.

– Nie wiemy jeszcze kogo on sobie dobierze. Nie ma doświadczenia w polityce zagranicznej. Będzie się musiał opierać na ludziach, którzy się na tym znają. Kiedy te nazwiska poznamy, będziemy wiedzieć coś więcej – powiedziała dr Kulińska.

Przed nami wiele niewiadomych, które już niebawem powinny się wyjaśnić. Donald Trump będzie zaprzysiężony na prezydenta 20 stycznia przyszłego roku i już nie deklaracjami, a decyzjami potwierdzi sojusze Stanów Zjednoczonych lub im zaprzeczy.  

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl