fot. gov.pl

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

W odpowiedzi na zajęcie przez Rosję Ługańska i Doniecka, Stany Zjednoczone wzmocnią wschodnią flankę NATO i państwa bałtyckie. Swoje siły wyśle także Kanada.

Zachód chce wzmocnić państwa bałtyckie na wypadek szerszej agresji ze strony Rosji. Jak zauważa prezydent Joe Biden, zajęcie republik w Donbasie to tylko preludium całej inwazji.

– Dzisiaj, w odpowiedzi na przyznanie się Rosji, że nie wycofa swoich sił z Białorusi, zatwierdziłem dodatkowe ruchy sił i sprzętu USA już stacjonującego w Europie, w celu wzmocnienia naszych bałtyckich sojuszników Estonii, Łotwy i Litwy – powiedział prezydent USA.

Do państw bałtyckich z USA przerzucone zostaną śmigłowce z Niemiec i około 800 żołnierzy z Włoch. Wzdłuż wschodniej flanki NATO rozmieszczone zostaną także myśliwce F-35. Wsparcie trafi też do Polski.

– Departament Obrony ogłosił, że wyślemy dodatkowe siły na wschodnią flankę NATO w celu odstraszenia i obrony przed jakąkolwiek rosyjską agresją wymierzoną w naszych sojuszników – podkreślił sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

Zgodnie z decyzją Stanów Zjednoczonych do Polski zostanie przerzuconych 12 śmigłowców bojowych AH-64 Apache z Grecji. Według przepisów ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP, na takie działania musi być zgoda polskiego prezydenta. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał zgodę na pobyt żołnierzy i personelu cywilnego z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Kanada również zapewniła o wsparciu Sojuszu.

– Kanada zobowiązała się do zapewnienia siłom reagowania NATO dodatkowych znaczących zdolności medycznych, lotniczych, morskich i lądowych – zaznaczył premier Kanady, Justin Trudeau.

W przypadku eskalacji konfliktu możliwe jest dalsze przemieszczanie sił Sojuszu na wschodnią flankę NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl