fot. PAP/Marcin Obara

Rząd zniesie większość restrykcji pandemicznych od 1 marca

Od 1 marca rząd zniesie większość restrykcji covidowych. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Szef rządu przekazał, że po obserwacji przebiegu wariantu omikron w innych krajach widać, że można zalecić daleko idące zmiany. Rząd znosi większość obostrzeń i zostawia tylko najbardziej konieczne.

– Ograniczamy wszystkie obostrzenia, które obowiązywały do dzisiaj. Nadal tylko będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, szczególnie w środkach komunikacji publicznej czy sklepach, czyli tam, gdzie dystans między ludźmi jest bliski z oczywistych względów. Przywracamy normalną pracę w przedsiębiorstwach, firmach, urzędach, w których obowiązywała lub była zalecana praca zdalna. Dzisiaj znosimy to zalecenie. Urzędy wracają do normalnego funkcjonowania – powiedział Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1496409618096009222

Szef rządu poinformował też o utrzymaniu izolacji i kwarantanny dla domowników w krótszych okresach. Zastrzegł przy tym, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podkreślił, że od 1 marca rząd znosi większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Dodał, że w zasadzie zostają tylko restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, czyli maseczki, izolacja i kwarantanna.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że obecnie trend spadkowy jest bardzo silny.

– W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami, nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień. To spowodowało, że jak szybko osiągnęliśmy apogeum piątej fali, iż tak samo szybko redukuje się liczba zakażeń. W tej chwili jesteśmy na poziomie około 20 tysięcy. Dzisiejszy wynik właśnie jest w okolicach 20 tysięcy nowych zakażeń – wskazał Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski zaznaczył przy tym, że w tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia.

RIRM

drukuj