fot. PAP/EPA

Unijne certyfikaty Covid z poparciem Parlamentu Europejskiego

Od 1 lipca mają obowiązywać unijne certyfikaty Covid. Ważność dokumentu to 12 miesięcy. Dziś Parlament Europejski dał zielone światło certyfikatom, które mają ułatwić swobodne podróżowanie i przyczynić się do stopniowego, skoordynowanego znoszenia restrykcji. Co ważne, nie będą one warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży.

Swobodny przepływ osób we Wspólnocie niezmiennie gwarantuje art. 21. Traktatu o funkcjonowaniu UE, na co podczas debaty w PE zwracał uwagę europoseł Joachim Brudziński.

– Dlatego mój kraj, czyli Polska z zadowoleniem przyjmuje wypracowany kompromis i wyraża poparcie dla przedstawionego przez prezydencję tekstu zabezpieczającego kompetencje państw członkowskich do wprowadzenia obostrzeń w zależności od zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Istnieje liczna grupa osób, która jeszcze nie jest zaszczepiona, ponieważ np. nie należą do grupy docelowej, nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych lub po prostu nie chcą, a muszą mieć możliwość dalszego korzystania ze swojego podstawowego prawa do swobodnego przepływu w razie potrzeby z zastrzeżeniem takich ograniczeń, jak obowiązkowe testy, izolacja lub kwarantanna. Chciałbym podkreślić, że niniejszego rozporządzenia nie można interpretować jako ustanawiającego obowiązek lub prawo do szczepienia – powiedział polityk.

Certyfikaty będą nieodpłatnie wystawiać władze krajowe. Można je otrzymać w formacie cyfrowym lub papierowym – w obu przypadkach z kodem QR.

Dokumenty te będą zaświadczać, że osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. Certyfikaty będą uznawane we wszystkich państwach Unii i będą zabezpieczone przed fałszowaniem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl