fot. Monika Bilska

Szef MON: Podczas wizyty prezydenta RP w USA prawdopodobna finalizacja rozmów ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Podczas wizyty prezydenta RP w USA prawdopodobna jest finalizacja rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce – stwierdził szef MON-u Mariusz Błaszczak. Minister obrony będzie towarzyszył Andrzejowi Dudzie w Ameryce. 12 czerwca dojdzie do rozmowy przywódców Polski i USA.

Przedstawiciele kancelarii polskiego prezydenta wyrażają nadzieję, że spotkanie będzie miało przełomowy charakter ws. szerszego rozmieszczenia wojsk USA w naszym kraju.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił na antenie Jedynki Polskiego Radia, że zwiększenie obecności amerykańskich wojsk jest przesądzone. Trwają negocjacje z Pentagonem na temat tego, kiedy i w jakim zakresie. Rozmowy zbliżają się do finału – przyznał. 

– Będę w delegacji pana prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Wyjeżdżam kilka dni wcześniej, spotkam się z moim odpowiednikiem sekretarzem obrony Patrickiem Shanahanem i tam domówimy szczegóły. Bardzo prawdopodobne jest to, że podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy dojdzie do sfinalizowania przynajmniej pierwszego etapu tego procesu związanego ze zwiększeniem obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce – wskazał minister Mariusz Błaszczak.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa; poprzednie spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca.

RIRM

drukuj