fot. PAP/Paweł Supernak

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację o pracy resortu

Minister Zdrowia porządkuje system i zmienia wyceny świadczeń. Chce w ten sposób walczyć z kolejkami i poprawiać jakość świadczeń zdrowotnych. Wszystkie zmiany, które proponujemy, mają poprawić sytuację pacjentów – przekonywał w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Wiceministrowie zdrowia: Krzysztof Łanda i Jarosław Pinkas, na wniosek klubu PO przedstawili w czwartek w Sejmie informację o działaniach swego resortu.

Jarosław Pinkas podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia nie planuje limitów w przypadku świadczeń onkologicznych udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Pakiet onkologiczny wdrażany był na zasadzie kompletnego braku konsensusu – przypomniał, odpierając zarzuty byłego ministra zdrowia z PO Bartosza Artłukowicza, sekretarz stanu Jarosław Pinkas.

– Pan minister miał wizję, jak to powinno wyglądać. To była wizja, ale to nie była wiedza. Żeby coś zrobić, żeby pacjenci mieli z tego efekt, musi być absolutny konsensus społeczny wszystkich tych, którzy biorą udział w tym procesie diagnostyczno- terapeutycznym, od lekarzy rodzinnych, od lekarzy onkologów, do wszystkich tych, którzy zajmują się pacjentem onkologicznym. Takiego konsensusu nie było. Już na samym wstępie to nie opozycja wnosiła istotne wnioski, że coś trzeba zmienić, że nie wolno robić takiej ustawy par force, tylko samo środowisko. Zaręczam państwu, że Ministerstwo Zdrowia nie planuje (powtarzam to po raz trzeci) wprowadzenia limitów w przypadku świadczeń onkologicznych, udzielanych na podstawie karty diagnostyki leczenia onkologicznego – powiedział Jarosław Pinkas.  

Pakiet onkologiczny został wprowadzony przez rząd PO- PSL z początkiem ubiegłego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W rzeczywistości jednak kolejki się powiększyły, a chorzy dłużej czekali na leczenie.

Obecnie resort zdrowia przygotował projekty zmian w pakiecie. Dotyczą one uproszczenia sporządzania sprawozdań w zakresie prowadzenia list pacjentów onkologicznych oraz uelastycznienia możliwości wystawiania karty diagnostyki.

RIRM

drukuj