Resort zdrowia przedstawił najważniejsze projekty

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najpilniejsze projekty, którymi zajmie się w najbliższym czasie. Szef resortu Konstanty Radziwiłł wskazał, że taką kwestią będzie m.in. realizacja zapowiedzi z expose. Chodzi o bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia.

Prawo do refundacji będzie dostępne dla wszystkich seniorów, którzy skończyli 75 lat. Bezpłatne leki będą wydawane na podstawie recepty od lekarza rodzinnego.

Lista darmowych leków będzie modyfikowana nie częściej niż co 2 miesiące. W wykazie mają się znaleźć przede wszystkich lekarstwa tanie oraz te, które są szczególnie potrzebne osobom starszym. Prace nad tym projektem są już na ukończeniu – poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Projekt jest w tej chwili w konsultacjach wewnętrznych. Prawdopodobnie za tydzień ujrzy światło dzienne – zostanie wysłany do konsultacji zewnętrznych. Zdając sobie sprawę z tego, że osoby starsze ze względu na swój wiek bardzo często chorują na kilak chorób, po prostu  jest to poważny wydatek, jeśli chodzi o ich budżety domowe. Część tych osób rzeczywiście staje przed dylematem: czy wykupić leki, czy wydać pieniądze na jakieś inne niezbędne elementy codziennego życia. W związku z tym dedykujemy to właśnie tej grupie. Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń budżetowych i w związku z tym staramy się zabezpieczyć przed nadużyciami – powiedział minister zdrowia.

Konstanty Radziwiłł poinformował, że trzeba także pilnie rozwiązać kwestię cyfryzacji systemu leczenia, która ze względu na opieszałość poprzedniej władzy, wejdzie w życie z opóźnieniem.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl