fot. PAP/Radek Pietruszka

Resort zdrowia apeluje do szpitali o powrót do normalnego trybu pracy

Ministerstwo Zdrowia apeluje do szpitali o powrót do normalnego trybu. Władze resortu zamierzają także ograniczyć liczbę placówek jednoimiennych zakaźnych.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w naszym kraju zaczyna się stabilizować. Rząd znosi sukcesywnie restrykcje. Jedynie na Śląsku ogniska COVID-19 spowodowały wzrost zakażeń. Górnicy poddawani są testom, które mają wyizolować zakażonych.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski był pytany na konferencji prasowej o kwestię „odmrażania” służby zdrowia.

– Nie zalecaliśmy ograniczania działalności szpitali poza nielicznymi zabiegami planowymi, które zużywają dużo krwi. Natomiast w tej chwili namawiamy szpitale do powrotu do normalnego trybu. Apelujemy o badanie personelu – róbmy te wymazy wśród personelu medycznego. Jak widzimy na przykładzie górników, każdy szpital może swój personel „wymazać” – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia odniósł się także do kwestii szpitali zakaźnych. W województwach, w których działają dwa szpitale jednoimienne, ma pozostać jeden. Funkcjonowanie przekształconej wcześniej placówki ma powrócić do normy. Wymaga to dezynfekcji wszystkich sal i pomieszczeń.

W szpitalach jest ok. 2,5 tys. pacjentów zakażonych koronawirusem. Do tej pory COVID-19 wykryto u 17 850 osób. Nie żyje 893. Wyzdrowiało natomiast blisko 7 tys. osób.

RIRM

drukuj