fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Podział Funduszu Medycznego będzie zależał od kryteriów i procedur resortu zdrowia

Podział wewnętrzny środków w ramach Funduszu Medycznego będzie zależał od kryteriów i procedur, które wypracuje Ministerstwo Zdrowia – poinformował w niedzielę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany podczas briefingu prasowego w KPRM o źródła finansowania Funduszu Medycznego, który w ostatnich dniach zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Fundusz Medyczny – jak podał Andrzej Duda – ma wynosić 2 mld 750 mln zł i być przeznaczony m.in. na nowoczesne leczenie chorób nowotworowych.

„Podział wewnętrzny środków w ramach tego funduszu będzie zależał jeszcze od kryteriów i procedur, które wypracuje Ministerstwo Zdrowia” – odpowiedział dziennikarzom premier Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że Fundusz Medyczny ma zostać powołany – jak mówił – „na te choroby, które trapią Polaków najbardziej”. Dodał też, że w ostatnich latach przyrost wydatków na choroby nowotworowe i kardiologiczne, czyli związane z sercem i układem krążenia był najwyższy w historii.

„Ale jednak chcemy jeszcze więcej środków przeznaczać na te choroby, które najbardziej trapią Polaków, dlatego z całą pewnością taki fundusz zostanie powołany” – zapewnił premier.

O mającym powstać Funduszu Medycznym w wysokości ponad 2,7 mld zł, który będzie przeznaczony na leczenie onkologiczne i choroby rzadkie, a także inwestycje oraz profilaktykę mówił w niedzielę podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski [czytaj więcej]. Projekt ustawy ws. funduszu ma powstać w najbliższych tygodniach. Fundusz ma być dodatkowym i ważnym wsparciem dla systemu finansowania ochrony zdrowia – ocenił prezydent. Dodał też, że w 2015 r. wszystkie wydatki na ochronę zdrowia w Polsce wynosiły 77 mld zł, a w 2020 r. mają wynieść, łącznie z funduszem, prawie 107 mld zł.

PAP

drukuj