PAP/Tomasz Gzell

Premier M. Morawiecki: Budujemy państwo 4 „S” – silne, spójne, sprawiedliwe i solidarne

Komitet Społeczny Rady Ministrów zainaugurował dziś swoją działalność. Pracami organu pomocniczego rządu kieruje wicepremier Beata Szydło. Podczas otwarcia posiedzenia szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki powiedział, że „państwo, które budujemy, to państwo 4 ”S”: silne, spójne, sprawiedliwe i solidarne”.

Dodał, że polityka rządu stoi na dwóch nogach – gospodarczej i społecznej.

Postrzegamy te dwa wymiary jako jeden spójny, który musi działać dla dobra rodzin, społeczeństwa i na tym będzie się koncentrować Komitet ds. społecznych – podkreślił premier.

– Narodziny tego Komitetu to niezwykle ważne działanie, które na pewno przysłuży się całemu społeczeństwu, bo w sposób całościowy patrzymy na politykę, która jest służbą. Musimy przede wszystkim służyć całemu społeczeństwu, a nie jego niektórym grupom, ale w szczególności tym najbardziej potrzebującym, żeby szanse były jak najbardziej wyrównane. To wyrównanie szans leży w najlepszym interesie państwa polskiego i społeczeństwa polskiego. Jest to naszym podstawowym zadaniem – powiedział Mateusz Morawiecki.

Była szefowa rządu Beata Szydło wskazała na szereg dotychczasowych działań rządu Zjednoczonej Prawicy w zakresie polityki społecznej. Wymieniła program Rodzina 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego oraz pomoc dla seniorów.

Nie byłoby tych projektów, gdyby nie rozwój gospodarczy – zaznaczyła wicepremier ds. społecznych. Podkreśliła, że dlatego dzisiaj do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów dołącza Komitet Społeczny.

– Będziemy starali się wspólnie realizować – poprzez różnego rodzaju plany, projekty ponadresortowe – mądrą politykę społeczną w ramach tych możliwości gospodarczych i rozwojowych, która będzie – wierzę w to głęboko – pod kierunkiem pana premiera polska gospodarka rozwijała się szybciej – wskazała Beata Szydło.

Tematem pierwszego posiedzeniu Komitetu są sprawy związane z demografią.

W skład Komitetu, poza wicepremier Beatą Szydło, wchodzą także m.in. szefowie resortów: rodziny, pracy i polityki społecznej; edukacji, kultury, nauki i szkolnictwa wyższego, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, zdrowia, rolnictwa, sportu, finansów oraz wiceminister do spraw europejskich.

RIRM

drukuj