Premier: UE musi zachować sprawiedliwość w podejściu do kwestii uchodźców

Niektórzy przywódcy zaczynają rozumieć, że zmuszanie krajów o różnym doświadczeniu historycznym do tego, by przyjmowały uchodźców jest niesprawiedliwe; UE musi zachować jedność i sprawiedliwość w tej kwestii – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki, wraz z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble, bierze dziś udział debacie nt. przyszłości Europy w Kolegium Europejskim w Natolinie. W jej trakcie poruszono m.in. temat kryzysu migracyjnego w Europie.

Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że w tej kwestii „są różne podejścia”.

„Możemy przedstawiać różne rozwiązania problemów, które się pojawiają” – dodał.

Według niego, aby rozwiązać ten problem, należy wzmacniać granice zewnętrzne UE oraz pomagać uchodźcom w krajach ich pochodzenia, zanim zdecydują się na podróż do Europy.

„Bardziej potrzebny jest nam >>plan Marshalla<< dla Afryki” – oświadczył szef polskiego rządu.

Jak mówił, „niektórzy z przywódców zaczynają rozumieć, iż zmuszanie suwerennych krajów, o różnym doświadczeniu historycznym do tego, by przyjmowały jakieś kwoty (uchodźców) ignorując specyficzną sytuację” jest niesprawiedliwe.

Premier zwracał uwagę, że Polska przyjmuje migrantów m.in. z takich krajów jak Kirgistan, Turkmenistan czy Uzbekistan, co, według niego, Unia powinna brać pod uwagę.

„Unia Europejska musi zachować jedność i sprawiedliwość w podejściu do tej kwestii” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj