fot. flickr.com

Węgry: Wyruszyła pielgrzymka pociągiem do Częstochowy

Przyjaźń polsko-węgierska wzmocniła się w ostatnich latach w sferze kościelnej, społecznej oraz na najwyższym szczeblu politycznym – ocenił w poniedziałek węgierski wiceminister ds. Kościoła Miklos Soltesz, żegnając pielgrzymkę pociągiem do Częstochowy.

Soltesz – przemawiając na peronie dworca Keleti (Wschodniego) w Budapeszcie, skąd wyruszył pociąg z pielgrzymami – podkreślił, że Polaków i Węgrów łączy szczególna wielowiekowa więź.

Przyjaźń tę wzmacniają liczne wspólne przedsięwzięcia, a jednym z nich jest obecna pielgrzymka, która „wiele rzeczy uświadomi i stworzy możliwość pobudzenia ogromnych sił duchowych” – zaznaczył wiceminister.

Soltesz przypomniał, że w 2002 r. w wypadku drogowym w miejscowości Balatonkeresztur zginęło 19 polskich pielgrzymów zmierzających do znanego z objawień maryjnych Medziugorie w Bośni i Hercegowinie. Poinformował, że postanowił przekazać na cel odnowienia miejsca pamięci poświęconego ofiarom i postawienia tam większego pomnika sumę 150 tys. ft (2 tys. zł), którą otrzymał wraz z nagrodą od Polonii węgierskiej.

Soltesz otrzymał w sobotę Nagrodę św. Władysława, przyznawaną za szczególne zasługi dla Polonii węgierskiej, w wyraz uznania jego wkładu w umacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej. Wiceminister ma – jak wskazano w laudacji – wielkie zasługi w rozwijaniu współpracy między Kościołem węgierskim i polskim, wsparł m.in. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej na Węgrzech, konferencję o historycznej roli Polski i Węgier w obronie chrześcijańskiej Europy, remont siedziby Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech oraz Centrum Oświatowo-Szkoleniowego w Balatonboglar.

Wiceminister powiedział, że odnowienie miejsca pamięci jest drobnym gestem, który „wyraża i wzmacnia wspólnotę duchową między dwoma narodami oraz ich wzajemną solidarność”.

Duchowy przewodnik pielgrzymki biskup Szombathely, Janos Szekely, ocenił, że przyjaźń polsko-węgierska jest jednym z największych skarbów Europy i może być źródłem siły także dla innych narodów kontynentu.

Pielgrzymka pociągiem do Częstochowy odbywa się już po raz siódmy. Jej inicjatorem w 2011 r. był biskup Szekely.

PAP/RIRM

drukuj