Gospodarka i bezpieczeństwo głównymi tematami jutrzejszych rozmów M. Morawieckiego na Litwie

Aktywizacja współpracy gospodarczej Litwy i Polski we wszystkich dziedzinach, a także kwestie wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego będą głównymi tematami piątkowego spotkania w Wilnie premierów Litwy i Polski, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego.

Jak informuje służba prasowa litewskiego rządu, premierzy omówią głównie realizację projektu synchronizacji sieci energetycznych trzech państw bałtyckich z innymi krajami UE, rozwój projektów infrastrukturalnych Via Baltica i Rail Baltica, a także połączenia gazowego z Polską – GIPL.

S. Skvernelis i M. Morawiecki będę rozmawiali o perspektywach wzmacniania dwustronnej współpracy gospodarczo-handlowej, poruszą tematy związane z sytuacją mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Po spotkaniu premierów przewidziane jest podpisanie litewsko-polskiego memorandum w sprawie współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki.

Premier Morawiecki weźmie też udział w wileńskim spotkaniu premierów Litwy, Łotwy i Estonii, podczas którego zostanie poruszona kwestia potrzeby ściślejszego dialogu państw bałtyckich z Polską. Szefowie rządów omówią kwestie wspólnego stanowiska w sprawie długoterminowej perspektywy finansowej w UE. Dojdzie do wymiany opinii w sprawie sporu Polski z Komisją Europejską.

Premier Skvernelis we wtorek opowiedział się za dialogiem między Polską a KE. Zaznaczył też, że gdyby doszło do głosowania na forum unijnym, Litwa uwzględni fakt, iż Polska jest jej partnerem strategicznym i najbliższym sąsiadem.

Wizyta polskiego premiera na Litwie będzie pierwszą od sześciu lat. Mateusz Morawiecki gościł na Litwie w grudniu 2015 roku jako wicepremier.

Piątkowe spotkanie premierów Skvernelisa i Morawieckiego będzie kolejnym spotkaniem przedstawicieli władz Litwy i Polski w ciągu ostatniego pół roku. We wrześniu 2017 r. z wizytą w Warszawie gościł premier Litwy, a w Wilnie – marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. W lutym prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 100-lecia litewskiej niepodległości. Na początku marca przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis gościł w Warszawie, a na przyszły tydzień zapowiadana jest wizyta w Wilnie marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

PAP/RIRM

drukuj