PAP/Marcin Obara

Premier Morawiecki zainaugurował program Dostępność plus

Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki inaugurując program Dostępność plus.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, wejście nawet po kilku schodkach np. do urzędu jest wyzwaniem.

„Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier” – podkreślił premier.

Szef polskiego rządu przypomniał, że prace nad programem Dostępność plus rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Współpracowano przy jego opracowywaniu z organizacjami pozarządowymi.

Premier zapowiedział, że na program, angażujący ogromne środki, „już dzisiaj mamy 23 mld zł”. Program ma doprowadzić za kilka lat do tego, by przeszkody, bariery, z którymi spotykają się codziennie osoby niepełnosprawne „nie były barierami nie do pokonania”.

Program Dostępność plus ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. Rząd w latach 2018-2025 zamierza przeznaczyć na realizację tego programu ponad 23 mld zł – z funduszy unijnych i krajowych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. Za przygotowanie programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Podczas uroczystej inauguracji premier podpisze „Pakt na rzecz dostępności”. Wraz z szefem rządu Pakt podpiszą przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych, szkół i uczelni, przedsiębiorców i innych podmiotów.

PAP/RIRM

drukuj