MSZ reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaguje ws. publikacji portalu Onet.pl. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się doniesienia nt. rzekomych amerykańskich sankcji wobec polskich władz dot. uchwalenia noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Onet.pl powoływał się przy tym na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.

Wczoraj polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że opisywany w artykule dokument był niejawny, w związku z czym niewykluczone, że doszło do złamania prawa.

Odnosząc się do sprawy publikacji Onet.pl socjolog Daniel Różański zwrócił uwagę, że już sam fakt zdementowania informacji portalu przez amerykański Departament Stanu [czytaj więcej] pokazuje, że USA traktują Polskę poważnie.

Fakt, że osoba na tak wysokim stanowisku jak sekretarz Departamentu Stanu musi dementować takie plotki, świadczy tylko o tym, jak poważnie jesteśmy traktowani. Amerykanie nie chcą, żeby tego typu kłamstwa odbijały się na stosunkach polsko-amerykańskich. Była też podkreślona przez rzecznik przyjaźń między narodami. Sam fakt, że portal Onet.pl publikuje tak ważną informację, tak szkodzącą Polsce – bo trzeba pamiętać, że polityka zagraniczna to jest wysyłanie sygnałów i jest to sygnał, który obiegł świat na niekorzyść Polski – to krecia robota i działanie na szkodę własnego kraju. Po postawie Stanów Zjednoczonych widać natomiast wyraźnie, że żadne działania nakierowane na oczernianie Polski na arenie międzynarodowej nie będą przez nich tolerowane – zaznaczył ekspert.

Daniel Różański dodał, że wątpliwości budzi także postawa redaktorów Onet.pl, którzy wydali zgodę na publikację tak skandalicznego i szkodzącego Polsce artykułu.

Zgodnie z Kodeksem karnym za ujawnienie przez funkcjonariusza publicznego osobie nieuprawnionej informacji niejawnych grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Chodzi o dokumenty uzyskane w związku z wykonywaniem czynności służbowych i opatrzone klauzulą „zastrzeżone” lub „poufne”, których ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl