Oświadczenie polskiego MSZ ws. Brexitu
Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum – napisało MSZ w oświadczeniu po wynikach referendum w Wlk. Brytanii ws. Brexitu. Resort zaznacza, że Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE.
Stwierdzono też, że Wielka Brytania nie powinna być poddawana krytyce. Decyzja brytyjskich obywateli powinna być natomiast ostrzeżeniem i służyć jako mobilizacja do dalszego działania. Przypomniano, że możliwość wyjścia ze wspólnoty jest przewidziana w Traktatach. Zwrócono też uwagę na spadek zaufania wielu krajów do UE.
MSZ w oświadczeniu zaznacza potrzebę budowania nowych relacji z Wielką Brytanią. Zauważa, że UE nie jest do tego przygotowana i zapewnia o otwartości Polski w poszukiwaniu rozwiązań dotyczących budowania nowych relacji między UE a Wlk. Brytanią.
W oświadczeniu zapewniono, że Polska będzie dążyć do wypracowania rozwiązań korzystnych dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii. Stwierdzono też, że Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski.
***
MSZ: oświadczenie po ogłoszeniu wyników referendum dotyczącego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (komunikat)
– MSZ informuje:
Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki, tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli.
Możliwość opuszczenia UE została przewidziana w Traktatach. Czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków. Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron.
W tym kontekście chcemy zapewnić obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE – będziemy dążyć do wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa.
Negatywny wynik referendum w Zjednoczonym Królestwie nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego. Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać razem, aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE.
Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski. Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK.
MZS/PAP/RIRM