fot. www.gov.pl

Polska w Unii Europejskiej

Kondycja polityczna Unii Europejskiej niewątpliwie ma ścisły związek z dobrym funkcjonowaniem wchodzących w jej skład państw członkowskich, w tym Polski. Chodzi zarówno o odpowiednie prawo europejskie jak i krajowe. Kiedy kilkanaście lat temu Polska wchodziła w struktury Wspólnoty, Unia Europejska borykała się z nieco innymi problemami niż obecnie, ale transformacja tworzących ją struktur trwa aż po dzień dzisiejszy.

Kolejna rocznica obecności Polski w Unii Europejskiej skłania do refleksji. Przypomnieć należy, że obecna Wspólnota bardzo różni się od tej budowanej kilkadziesiąt lat temu przez chrześcijańskich demokratów. W dniu dzisiejszym szczególnie pamiętamy o śp. Robercie Schumanie, który na co dzień żył chrześcijańskimi wartościami, a tworząc przy tym dzieło, które powstało jeszcze przed UE, nigdy o nich nie zapomniał.

Tak się składa, że obecna Unia Europejska działa w oparciu o Traktat Lizboński czy Kartę Praw Podstawowych – dokumenty, w których nie ma bezpośrednich odniesień do Boga, a artykuł 2 ust. 1 Karty mówiący o tym, że każdy ma prawo do życia nie daje żadnej gwarancji, że we współczesnej Unii Europejskiej zapewni się każdemu ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Należy podkreślić, że sporo spraw natury obyczajowej znajduje się obecnie w centrum uwagi wielu unijnych polityków, ale wartości typu wolność czy równość interpretuje się w Unii na różne sposoby.

Za czasów drugiej kadencji Polski w strukturach Unii Europejskiej lizboński traktat zaczął obowiązywać, później wielu europosłów często poddawało dokument ten krytyce. Teraz, po latach, planuje się konferencję poświęconą przyszłości Europy. Rozmowy w tej sprawie przewidziano właśnie na miesiąc maj. Deputowani z frakcji EKR domagają się np. dyskusji na temat racjonalnych alternatyw dla dalszej europejskiej integracji.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl