Przed południem spotkanie zespołu ds. reparacji z udziałem cywilnych ofiar wojny

W czwartek o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie parlamentarnego zespołu ds. wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec – poinformował w środę przewodniczący zespołu Arkadiusz Mularczyk. W spotkaniu wezmą udział cywilne ofiary wojny.

Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP podkreślił, że spotkanie ma na celu pokazanie problematyki cywilnych ofiar II wojny światowej.

„Chciałem pokazać pewne statystyki, informacje statystyczne, ile osób zostało poszkodowanych w sensie utraty zdrowia przez II wojnę światową oraz jakie potencjalnie przysługiwałoby odszkodowanie tym osobom” – wyjaśnił poseł.

Jak dodał, chce pokazać też to, iż wiele z tych osób w wyniku wojny utraciło zdrowie i nigdy nie otrzymało za to żadnego odszkodowania.

„Ani od państwa polskiego, ani tym bardziej od państwa niemieckiego” – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

Podkreślił, że na spotkanie zaprosił osoby, które w wyniku bombardowań, niewypałów, pobicia przez Niemców czy kontaktów z amunicją utracili zdrowie.

„Chcę pokazać po prostu ludzi poszkodowanych przez II wojnę światową, którzy całe swoje życie zmagali się z inwalidztwem i nie mieli żadnych możliwości uzyskania odszkodowania od Niemiec” – zapowiedział Arkadiusz Mularczyk.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. W skład zespołu wchodzi 15 parlamentarzystów z PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Arkadiusz Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl