fot. PAP

25 lat odnowionych stosunków polsko-watykańskich

Dwadzieścia pięć lat temu, dokładnie 17 lipca 1989 roku, zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Polską.

Z okazji rocznicy 25-lecia wznowienia relacji dyplomatycznych, Nuncjatura Apostolska  w Polsce wydała okolicznościową publikację, zawierającą szereg wspomnień.

– Rzeczpospolita Polska po dokonaniu przemian politycznych stała się krajem demokratycznym, w którym wolność religijna zaistniała nie tylko w formalnych wypowiedziach polityków, ale w rzeczywistości życia społecznego, czego gwarantem stał się konkordat zawarty po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Ten fakt historyczny i jego skutki praktyczne można uznać – z perspektywy minionych 25 lat – za dobre i wzorcowe także dla innych państw wychodzących ze struktur politycznych realnego socjalizmu i wchodzących do rodziny demokratycznych państw Europy i świata – powiedział ks. abp Józef Kowalczyk, pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce po II wojnie światowej.

„Niech 25. rocznica tego radosnego wydarzenia będzie dla wszystkich zaproszeniem do postępowania naprzód wyznaczoną drogą w kierunku coraz owocniejszej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem” – napisał ksiądz kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynałów, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

W uroczystej sesji, zorganizowanej z okazji rocznicy 25-lecia wznowienia relacji dyplomatycznych w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, wziął udział kard. Pietro Parolin,  ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpus dyplomatyczny, członkowie Konferencji Episkopatu Polski i przedstawiciele innych wyznań i religii. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, sprawowanej z okazji 25. rocznicy zmian ustrojowych w Polsce.

– Utrzymywane od wieków stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Polską, wznowione przed 25 laty, bardzo się rozwinęły i będą nadal odznaczać się owocnym dialogiem i współpracą ukierunkowanymi nie tylko na dobro Kościoła w Polsce, ale też na promowanie ludzkiej godności, szacunku dla fundamentalnych praw człowieka i służby na rzecz sprawiedliwości, solidarności i pokoju w całej rodzinie ludzkiej – podkreślił ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

KEP/RIRM

drukuj