Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II

W Bazylice św. Piotra w Watykanie sprawowana był Msza Święta dziękczynna z okazji 1. rocznicy kanonizacji Ojca św. Jana Pawła II.  Uczestniczyło w niej wielu pielgrzymów z Polski.     

Transmitowanej w Radiu Maryja Eucharystii przewodniczył ks. kard. Angelo Sodano, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wyniesienia Jana Pawła II do chwały ołtarzy. Z perspektywy dziesięciu lat – jak mówił – coraz głębiej widzimy, co wniósł św. Jan Paweł II w życie Kościoła i co wytrzymuje próbę czasu. Św. Jana Pawła II możemy nazwać Papieżem Bożego Miłosierdzia – stwierdził ks. kard. Stanisław Dziwisz.

– Świętego Papieża możemy też nazwać prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny. Tak już było w czasach krakowskich. Wtedy powstało dzieło: „Miłość i odpowiedzialność”. Wtedy już bronił wartości i godności ludzkiego życia, zwłaszcza bezbronnego. Wtedy skupił swoją uwagę na teologii ludzkiego ciała. A potem swoje duszpasterskie doświadczenie na tym polu przeniósł na grunt Kościoła Powszechnego. Dzisiaj Kościół nadal żyje sprawą rodziny, o czym świadczy kolejny Synod Biskupów, który podejmie ten problem i to wyzwanie – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski wskazał na prorocze podejście Jana Pawła II do ludzi młodych, który już w dniu inauguracji swego pontyfikatu nazwał ich nadzieją Kościoła i swoją nadzieją.

– Prorocza była jego inicjatywa organizowania Światowych Dni Młodzieży jako wielkiego święta wiary Kościoła, odradzającego się i odnawiającego w każdym pokoleniu, w każdym ludzkim sercu zdobytym przez Chrystusa i dla Chrystusa. Jakże nie podziękować – dziś, w tej Bazylice – Ojcu Świętemu Franciszkowi za decyzję, byśmy z nim kolejny Światowy Dzień Młodzieży przeżywali za rok w Krakowie! Otwieramy na oścież drzwi Ojczyzny Jana Pawła II. Otwieramy drzwi królewskiego Miasta Karola Wojtyły, duchowej stolicy Bożego Miłosierdzia. Otwieramy drzwi dla Piotra naszych czasów i dla rzeszy młodych chrześcijan. Chcemy dzielić się naszą wiarą i chcemy uczyć się od nich entuzjazmu wiary – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Na zakończenie homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz zachęcił do pozostania wiernymi dziedzictwu św. Jana Pawła II i odważnego kroczenia drogą miłości Boga i bliźniego, czyli drogą świętości.

Nikt nas nie zastąpi w podejmowaniu odpowiedzialności za kształt życia osobistego i społecznego, w troszczeniu się o ubogich, w ustanawianiu mądrych praw, w dawaniu przejrzystego świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii – podkreślił metropolita krakowski.

Papież Polak został ogłoszony świętym w dziewięć lat po śmierci. Kanonizacji w Niedzielę Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 r. dokonał Ojciec św. Franciszek w obecności swojego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI. W uroczystości na placu św. Piotra w Rzymie wzięły udział rzesze wiernych z całego świata.

[Homilia kard. Stanisława Dziwisza wygłoszona podczas Eucharystii dziękczynnej sprawowanej w Watykanie w 1. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II]


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl