fot. PAP/EPA

Kijów: 17. szczyt Ukraina-UE 

W Kijowie rozpoczął się 17. szczyt Ukraina-Unia Europejska. W spotkaniu uczestniczą przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, szef KE Jean-Claude’a Juncker i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Główne tematy to apel władz Ukrainy o przysłanie sił pokojowych, w tym z UE, realizacja umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą, reformy przeprowadzane przez Ukraińców, kwestia dalszej pomocy dla Ukrainy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie widzi obecnie wśród państw unijnych konsensusu w sprawie misji pokojowej UE. Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform i pierwszego programu telewizji państwowej.

Europoseł Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że szczyt Ukraina-UE powinien stać się ważnym sygnałem wsparcia dla Kijowa.

– Unia Europejska powinna dziś zdecydowanie wesprzeć działania Ukrainy. Jeśli mówimy o rozwijaniu kontaktów, to należałoby zintensyfikować współpracę na gruncie umowy stowarzyszeniowej, zarówno w wymiarze politycznym, jak i w wymiarze gospodarczym. Jeśli mówimy o oczekiwaniu ze strony Ukrainy przysłania sił pokojowych, to trzeba mieć świadomość, że takie siły są kierowane wówczas, gdy istnieje akceptacja wszystkich stron konfliktu. W przeciwnym razie byłoby to bezpośrednie zaangażowanie się w działania zbrojne. Takiej woli nie ma i być nie powinno – powiedział Karol Karski.

Ostatni szczyt Ukraina – Unia Europejska odbył się w Brukseli 25 lutego 2013 roku, czyli jeszcze za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza.

RIRM

drukuj