fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Polskie argumenty ws. Nord Stream 2 przebijają się w wystąpieniach innych krajów

Argumenty przedstawiane przez polską stronę przebijają się w wystąpieniach innych krajów. (…) Nie ustajemy w wysiłkach, aby zabezpieczyć nie tylko Polskę, ale i Europę Środkowo-Wschodnią przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu – mówił w rozmowie z reporterem Telewizji Trwam Szymonem Kozupą Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Maciej Małecki podkreślił, że Polska od dawna przestrzega, iż Nord Stream 2 „to nie jest projekt biznesowy, to jest przedsięwzięcie czysto polityczne, którego skutkiem będzie większe uzależnienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej od Rosji, od rosyjskiego gazu”.

– Dzisiaj patrząc na to, co się stało w Wielkiej Brytanii, gdzie Rosja użyła straszliwej broni chemicznej, która zakazana jest nawet w czasie wojny, (…) trudno nie mieć wątpliwości, że taki kraj nie zawaha się przed szantażem gazowym, wobec któregokolwiek ze swoich sąsiadów – zaznaczył.

Także amerykański resort dyplomacji po raz kolejny skrytykował budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak wskazał sekretarz stanu w KPRM, „głos Departamentu Stanu USA, niedawny list kongresmenów – zarówno Demokratów jak i Republikanów – oraz wystąpienie niemieckich europosłów w sprawie gazociągu Nord Stream 2 – to są argumenty, które Polska przedstawia od dawna”.

– My rozmawiamy – o ryzyku, niebezpieczeństwie Nord Stream 2 – z USA oraz naszymi europejskimi partnerami. Dzisiaj argumenty przedstawiane przez polską stronę przebijają się w wystąpieniach innych krajów. Dostaliśmy mocne wsparcie ze Stanów Zjednoczonych, ale nie ustajemy w wysiłkach, aby zabezpieczyć nie tylko Polskę, ale i Europę Środkowo-Wschodnią przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu – zapewnił Maciej Małecki.

RIRM

drukuj