fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Zwycięstwo A. Dudy to zwycięstwo ambitnej polskiej polityki inwestycyjnej

wycięstwo Andrzeja Dudy to zwycięstwo ambitnej polskiej polityki inwestycyjnej, infrastrukturalnej, prorozwojowej, która pozwoli Polsce dołączyć – w pełnym tego słowa znaczeniu – do najbardziej rozwiniętych gospodarek Europy. Da naszym przedsiębiorcom, naszym firmom narzędzia do tego, by zdobywać kolejne rynki – mówił w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Wiceminister aktywów państwowych zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda, w przeciwieństwie do Rafała Trzaskowskiego, daje Polsce szanse na realny rozwój.

– Wybór prezydenta Andrzeja Dudy to postawienie na Polskę ambitną, na Polskę, która stawia sobie bardzo śmiałe cele. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski to kontynuacja działań Platformy Obywatelskiej, czyli polityki uległości wobec wielkich. To próby obłaskawiania dużych krajów Unii Europejskiej poprzez ustępstwa – stwierdził.

Maciej Małecki przedstawił inwestycje, których realizacja stała się możliwa dzięki drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Opisał także ich wpływ na pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

– Polityka ambitnych inwestycji, ambitnych planów, takich jak przekop Mierzei Wiślanej, budowa gazociągu Baltic Pipe, budowa Via Carpatia, Via Baltica, to jest wprowadzenie Polski do infrastrukturalnej elity Unii Europejskiej. Jeśli chcemy być krajem, który jak równy z równym rywalizuje z potentatami europejskiej wspólnoty, jest skuteczny na międzynarodowym konkurencyjnym rynku, to musimy podejmować właśnie takie śmiałe decyzje. Nie do wyobrażenia jest sytuacja, w której rząd niepodległego państwa nie dba o to (mówię teraz o przekopie Mierzei Wiślanej), że kilka portów, takich jak Elbląg, Frombork, Tolkmicko są zablokowane i zależne od dobrej woli Rosji, która decyduje, czy przepuścić nasze statki. Dlatego żeby uwolnić nasze możliwości, dać impuls do rozwoju, także do bogacenia się wymienionych miast, rząd Prawa i Sprawiedliwości zainicjował i realizuje przekop Mierzei Wiślanej. To jest czołówka planu prezydenta Andrzeja Dudy  – wyjaśnił wiceminister aktywów państwowych.

Jak zaznaczył sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych, prezydentura Andrzeja Dudy jest kontynuacją myśli politycznej śp. Lecha Kaczyńskiego. Obecny prezydent realizuje m.in. jego dziedzictwo w zakresie zapewnienia Polsce niezależności energetycznej.

– Idąc dalej, prezydent Andrzej Duda realizuje testament śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w zakresie zapewnienia Polsce niezależności energetycznej. Nie ma niezależności energetycznej bez bezpiecznych, stabilnych dostaw surowców energetycznych od różnych dostawców. Mówiąc najprościej, nie ma bezpieczeństwa energetycznego bez uwolnienia Polski od zależności rosyjskiej. Prezydent Andrzej Duda, jako jeden z priorytetów swoich działań, postawił realizację tej myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ma szczególne zasługi, zwłaszcza w relacjach polsko-amerykańskich – podkreślił.

Maciej Małecki zwrócił także uwagę na szczególną rolę dwóch szlaków komunikacyjnych, których budowa stanowi jedną z flagowych inwestycji rządu Zjednoczonej Prawicy.

– Budowa korytarzy transportowych Via Baltica, Via Carpatia to innowacyjne projekty, które łączą północ Europy z południem. Pozwolą między innymi na to, że polskie porty będą znakomicie skomunikowane z południem Europy. To będzie jeden z pierwszych tego typu korytarzy w naszej części Europy i zarazem największy na taką skalę –  zaznaczył.

Wiceminister stwierdził także, że druga kadencja Andrzeja Dudy pozwoli na wyrównanie szans. Dzięki podjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości działaniom, poziom życia w Polsce ma docelowo zrównać się z tym, który występuje w najbardziej rozwiniętych państwach europejskich.

– Zwycięstwo Andrzeja Dudy to zwycięstwo ambitnej polskiej polityki inwestycyjnej, infrastrukturalnej, prorozwojowej, która pozwoli Polsce dołączyć w pełnym tego słowa znaczeniu do najbardziej rozwiniętych gospodarek Europy. Da naszym przedsiębiorcom, naszym firmom narzędzia do tego, by zdobywać kolejne rynki. Wizja prezydenta Andrzeja Dudy realizowana z rządem Prawa i Sprawiedliwości to wyrównanie szans Polaków w Europie, a co za tym idzie, wyrównanie poziomu życia. Jeśli mówimy, że Polska jest w Europie, to myślimy o wyrównaniu poziomu życia, żeby w Polsce były takie same wynagrodzenia i taki sam standard życia, jak w najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Tym się różnimy od naszych oponentów – zwrócił uwagę sekretarz stanu.

Maciej Małecki wypowiedział się także na temat decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej warunkowej zgody na przejęcie Grupy LOTOS przez PKN Orlen.

– To jest dobra wiadomość. W interesie Polski, w interesie naszego bezpieczeństwa energetycznego, w interesie naszej gospodarki jest to, żeby w naszym kraju funkcjonował jeden, silny, multienergetyczny koncern. Zbudowanie jednego  dużego, silnego  podmiotu, który będzie skutecznie rywalizował na konkurencyjnym rynku nie tylko w Polsce, ale w naszej części Europy leży w naszym wspólnym interesie. Jeden duży podmiot działający w miejscu dwóch mniejszych będzie miał większe możliwości inwestycyjne, większe odporności na wahania koniunktury. Będzie miał możliwość wykorzystania doświadczeń obu naszych koncernów paliwowych – i zdecydowanie większego Orlenu, i mniejszego LOTOSU. Pamiętamy o tym, że niedawno Orlen przejął elektroenergetyczną spółkę Energa. To są kolejne etapy podnoszenia naszego największego koncernu na poziom, na którym będzie mógł skutecznie rywalizować z zagranicznymi podmiotami. Warto podkreślić, że budowa takich silnych energetycznych koncernów jest trendem europejskim, światowym. Inne kraje mają już tę drogę za sobą – na przykład Węgry skonsolidowały aktywa paliwowe zanim weszły do Unii Europejskiej. Gdyby konsolidacja różnych podmiotów wokół Orlenu miała miejsce przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, byłoby nam zdecydowanie łatwiej. Ale nawet dzisiaj, przy regulacjach unijnych, skutecznie prowadzimy politykę, która umacnia naszą gospodarkę, która sprawia, że Orlen będzie mógł jeszcze lepiej obsługiwać polskich przedsiębiorców, polską gospodarkę – mówił wiceminister.

Maciej Małecki, mówiąc o roli PKN Orlen odwołał się także do  obecnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Jak zaznaczył, koncern odegrał znaczącą rolę w walce ze skutkami epidemii.

– Warto podkreślić, że dzisiaj chyba wszyscy widzimy, jak ważna jest rola spółek Skarbu Państwa, szczególnie w tak trudnych czasach, jak epidemia koronawirusa. Orlen stał w pierwszym szeregu, był liderem pomocy dla Polaków w czasie epidemii koronawirusa. Działania Orlenu oraz innych spółek Skarbu Państwa w czasie pandemii pokazują, że nasi czempioni z Orlenem na czele mają nie tylko zmysł do biznesu, ale mają też serce do pomocy tam, gdzie ta pomoc Polakom jest szczególnie potrzebna – zwrócił uwagę.

Całą rozmowę z Maciejem Małeckim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj