Litwa: w Ambasadzie RP w Wilnie wręczono kolejne Karty Polaka

W ambasadzie RP w Wilnie odbyła się we wtorek uroczystość wręczenia Karty Polaka kolejnej ponad 50-osobowej grupie osób. Wśród tych, którzy ją odebrali, były całe rodziny, abiturienci polskich szkół, pracownicy Ośrodka „Wilnoteka”.

To była pierwsza grupa, która odebrała dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego po okresie kwarantanny ogłoszonej w związku z pandemią koronawirusa. W sumie na Litwie w ciągu 12 lat wydano blisko 10 tys. Kart Polaka.

„Dla mnie Karta Polaka ma wymiar symboliczny, jest potwierdzeniem przynależności do narodu. Z tym dokumentem w Polsce nie będę obcokrajowcem tylko Polką z innym obywatelstwem” – powiedziała Ewelina Dobrowolska, prawniczka Europejskiej Fundacji Praw Człowieka, radna Wilna z liberalnej Partii Wolności. Przypomniała, że również Litwa, gdzie nie obowiązuje prawo podwójnego obywatelstwa, na wzór Polski, zastanawia się nad ustanowieniem takiego dokumentu dla rodaków mieszających za granicą.

„Dzisiaj obchodzę swoje urodziny, a Karta Polaka jest dla mnie prawdziwym prezentem” – powiedziała Krystyna Gancewska, matka czworaczków, tegorocznych abiturientów wileńskiego Gimnazjum Jan Pawła II. Karty Polaka we wtorek odebrała cała rodzina.

„Dzień, który dzisiaj mamy, jest piękny nie tylko ze względu na pogodę, ale również ze względu na datę – mówiła Krystyna Kamińska, redaktorka portalu Wilnoteka. – Dzisiaj mamy wigilię 610. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem, chwały oręża polskiego i litewskiego. Będę pamiętała dzień, w którym otrzymałam Kartę Polaka”.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz, „zapotrzebowanie na Kartę Polaka na Litwie jest duże”.

„Od połowy marca do maja, w związku z pandemią, nie przyjmowaliśmy wniosków, mamy więc teraz więcej zgłoszeń” – wyjaśnił Marcin Zieniewicz.

Każdego roku na Litwie Kartę Polaka otrzymuje około 500 osób. W ubiegłym roku przyjęto około 1000 wniosków.

„Taki wzrost wynika stąd, że już wygasa ważność dokumentu, który był przyznawany przed 10 laty i osoby ubiegają się o powtórny dokument” – wyjaśnił konsul.

Pierwszą Kartę Polaka na Litwie otrzymał 15 maja 2008 roku nieżyjący już ksiądz prałat Józef Obrębski, który miał wówczas 102 lata. 16 czerwca 2008 roku pierwszej grupie 70 Polaków z Wileńszczyzny Kartę Polaka wręczył ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński.

PAP

drukuj