Dziś wybory na Litwie

Litwini wezmą dziś udział w wyborach parlamentarnych. Startuje w nich ponad 150 mieszkających tam Polaków. Reprezentują oni różne opcje polityczne. Realne szanse na mandat mają tylko kandydaci z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.

W ostatnich sondażach przodują trzy partie: Litewska Partia Socjaldemokratyczna z poparciem 15,6 procent, Litewski Związek Rolników i Zielonych – 14 procent i konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci – 13,7 procent.

– Ludzie oczekują od nowych członków parlamentu, że będą przede wszystkim myśleć o Litwie i obywatelach, a nie o swoich kieszeniach – powiedziała prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite.

W niedzielnych wyborach na Litwie udział weźmie 16 partii: 12 ugrupowań stratuje samodzielnie, a cztery – w dwóch koalicjach. Partie obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy, koalicje – 7-procentowy.

– Spodziewam się, że po wyborach negocjacje w sprawie nowego rządu nie będą łatwe. Spodziewam się, że trzy partie będą miały sporo mandatów w parlamencie. Myślę, że jedna z nich będzie wiodąca w tworzeniu rządu – zaznaczył Algirdas Butkevičius, premier Litwy.

O 141 mandatów w litewskim Sejmie zawalczy 1461 kandydatów, w tym ponad 150 litewskich Polaków, startujących głównie z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie–Związku Chrześcijańskich Rodzin. Przed kilkoma miesiącami dotychczasowa nazwa partii została uzupełniona o słowa Związek Chrześcijańskich Rodzin.

Polskie ugrupowanie w wyborach wystartuje z numerem 11 i z nowym logo, które przedstawia czteroosobową, trzymającą się za ręce rodzinę w obramowaniu w kształcie ryby, symbolizującym chrześcijaństwo. Celem kandydujących Polaków jest nie tylko zadbanie o interesy mniejszości polskiej na Litwie ale także podreperowanie gospodarki kraju.

– Litwa jest już obecnie w pułapce średniego dochodu i wzrostu wynoszącego poniżej 3%. Głównym problem jest kurcząca się siła robocza, a także niedostateczna jakość kształcenia na poziomie wyższym – stwierdził Nerijus Mačiulis, główny ekonomista SWEDBANK.

 Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin to ugrupowanie, które początkowo, przed ponad 20 laty, było partią mniejszości narodowej, następnie przekształciło się w partię regionalną, a teraz zyskuje status partii ogólnokrajowej. Podstawowe założenia programu wyborczego tego ugrupowania to: reforma administracyjna i zarządzanie państwem z uwzględnieniem silnej władzy samorządowej, polityka prorodzinna, podwyżka emerytur, zmiany w systemie finansowania oświaty.

 

 

 TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl