fot. twitter.com

Litwa: Gitanas Nauseda oficjalnie zaprzysiężony na urząd prezydenta

Gitanas Nauseda został w piątek oficjalnie zaprzysiężony na urząd prezydenta Litwy. W pierwszym wystąpieniu jako szef państwa zapowiedział kontynuację dotychczasowej polityki zagranicznej opartej na ścisłej współpracy z UE, USA, a także krajami sąsiednimi, w tym z Polską.

„Nasz strategiczny kierunek powinien pozostać niezmienny – pogłębiająca się integracja euroatlantycka i ścisłe stosunki zarówno z Unią Europejską, jak też z USA” – powiedział Nauseda po złożeniu przysięgi prezydenckiej podczas uroczystego posiedzenia Sejmu.

Nowy prezydent zaznaczył, że „powinniśmy rozwijać dwustronne stosunki z państwami sąsiednimi – Polską, Łotwą, Estonią”. Wskazał też na konieczność dążenia do niezależności energetycznej, a także „obrony swych interesów w Unii Europejskiej i NATO”.

Określając priorytety polityki wewnętrznej na najbliższe pięć lat kadencji prezydenckiej Nauseda podkreślił konieczność walki z nierównościami społecznymi, zwiększenia dochodów budżetowych, poprawy efektywności wykorzystywania funduszy europejskich i podnoszenia poziomu jakości oświaty w kraju.

Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis gratulując nowemu prezydentowi podkreślił, że wysoko ocenia decyzję Nausedy o tym, by z pierwszą wizytą zagraniczną udać się do Polski, gdyż jak zaznaczył, „zachowanie stosunków partnerskich z tym państwem jest ważne nie tylko dla nas na Litwie, ale też – uwzględniając sytuację geopolityczną – dla całego regionu”.

Uroczystości inauguracyjne nowego prezydenta rozpoczęły się w piątek od złożenia przez Gitanasa Nausedę i jego małżonki Dianę wieńców przed pomnikiem ojca litewskiej niepodległości z początku XX wieku Jonasa Basanavicziusa. Tam Nauseda przestrzegł przed zagrożeniami dla tożsamości narodowej.

„W zglobalizowanym świecie jest mnóstwo pokus, różnych trendów. (…) zachowanie tożsamości narodowej dzisiaj staje się – jak nigdy dotąd – skomplikowanym zadaniem, które powinniśmy realizować” – powiedział dziennikarzom.

Pomnik Basanawicziusa znajduje się przy Ostrej Bramie. Stając przed obrazem Matki Boskiej, Nausedowie przeżegnali się.

Po uroczystości zaprzysiężenia prezydenta w Sejmie na wileńskim placu Niepodległości przed parlamentem odbyła się uroczysta defilada wojskowa, po której nowy prezydent udał się na Mszę świętą do Katedry Wileńskiej.

Po południu w pałacu prezydenckim odbędzie się ceremonia przekazania władzy oraz uroczyste podniesienie flagi przez nowego prezydenta. Następnie na placu odbędzie się koncert.

Uroczystości inauguracyjne zakończy przyjęcie, na które zostało zaproszonych około 1 200 osób zasłużonych dla społeczeństwa i państwa w dziedzinie kultury, nauki i oświaty.

W piątkowych uroczystościach nie uczestniczą goście zagraniczni, jedynie ambasadorzy akredytowani na Litwie. Jak wyjaśniał Nauseda, tego dnia chciał skupić uwagę na własnym narodzie i być bliżej wyborców.

55-letni Gitanas Nauseda, który wygrał w maju wybory prezydenckie, jest ekonomistą i doktorem nauk społecznych. Jest politykiem proeuropejskim o poglądach centroprawicowych; startował w wyborach jako kandydat niezależny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl