fot. PAP/Piotr Nowak

Szef MSZ Litwy: Liderka białoruskiej opozycji Cichanouska jest bezpieczna na Litwie

Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich „Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna, jest na Litwie” – poinformował we wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

Szef litewskiej dyplomacji swój wpis zamieścił po angielsku.

Reuters pisze, że Cichanouska dołączyła na Litwie do swoich dzieci.

Sztab Cichanouskiej oświadczył w poniedziałek wieczorem, że nie wie, gdzie znajduje się kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich, które według wstępnych wyników wygrał dotychczasowy prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza (CKW), dostał on 80,23 proc. głosów, a Cichanouska – 10,09 proc. głosów.

Agencja Reutera pisze, że w poniedziałek sztab liderki opozycji nie mógł się do niej dodzwonić kilka godzin po tym, jak opuściła budynek CKW, gdzie spotkała się z jej przedstawicielami. Wcześniej oświadczyła, że to ona zwyciężyła w wyborach, a nie Łukaszenka.

Co najmniej jedna osoba zginęła, gdy policja starła się w nocy z poniedziałku na wtorek z demonstrantami po tym, jak opozycja oskarżyła Łukaszenkę o sfałszowanie głosowania, a kraje zachodnie skrytykowały przebieg wyborów na Białorusi – pisze Reuters.

W drugą noc protestów i starć białoruskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, gumowych kul, granatów hukowych i pałek do rozpędzenia tysięcy demonstrantów w Mińsku. W kilku miejscach w stolicy manifestanci ustawili barykady i rzucali koktajlami Mołotowa.

Lokalne media donoszą o starciach także w innych białoruskich miastach.

PAP

drukuj