By Julo - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55940

Białoruś: Zlot turystyczny Polaków nad Niemnem

Ponad 200 uczestników z różnych miejscowości w środkowej Białorusi bierze udział w czwartym zlocie turystycznym Polaków „Nad Niemnem 2018”. W programie dwudniowej imprezy są zawody sportowe, konkurs piosenki patriotycznej i gotowanie polskich dań.

„Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedziała organizatorka Swietłana Zamotina z organizacji „Poloniczka”. W sobotę wieczorem odbędzie się konkurs piosenki patriotycznej.

W zjeździe w ośrodku turystycznym „Wysoki Brzeg” nad Niemnem uczestniczą także przedstawiciele innych organizacji takich jak Polska Macierz Szkolna z Mińska czy Dom Polski z Borysowa.

„To doskonała okazja, byśmy spotkali się wszyscy razem i spędzili ze sobą trochę czasu” – powiedziała Swietłana  Zamotina.

Izabela Choińska, odpowiedzialna za sprawy mniejszości polskiej w wydziale konsularnym ambasady RP w Mińsku powiedziała PAP, że doroczne zjazdy turystyczne „sprzyjają budowaniu wspólnoty i lepszemu poznaniu się przez członków społeczności polskiej z różnych miejscowości na Białorusi”.

Ambasada RP wsparła organizację imprezy, która potrwa do niedzieli.

PAP/RIRM

drukuj