By Łukasz Pojezierski "Lukaszeq" - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7683664

Rząd Litwy: w marcu w Suwałkach zostanie otwarte litewskie centrum kultury

Litewskie Centrum Kultury i Oświaty w Suwałkach rozpocznie działalność w marcu, a być może wcześniej – poinformował w poniedziałek rząd Litwy. Wynajęte w listopadzie 2019 roku w Suwałkach pomieszczenia obecnie są remontowane.

„Władze lokalne pomagają nam w uporządkowaniu lokum (…). W marcu, a być może też wcześniej, rozpocznie tu działalność centrum kultury” – powiedział dla agencji BNS zastępca szefa kancelarii rządu Deividas Matulionis.

Od września w ośrodku tym zostanie otwarta litewska grupa przedszkolna.

O potrzebie otwarcia w Suwałkach Litewskiego Centrum Kultury i Oświaty zaczęto mówić w 2018 roku, gdyż w tym mieście rośnie liczba polskich Litwinów.

„Na Suwalszczyźnie aktywnie działa mniejszość litewska. Potrzebuje ona pomieszczeń do organizowania imprez, przeprowadzania prób” – wskazał Deividas Matulionis.

Na potrzeby centrum w Suwałkach wynajęto u osoby prywatnej pomieszczenia o powierzchni 137 metrów kwadratowych. Koszt dzierżawy miesięcznie wynosi ponad 8,5 tys. złotych. Pieniądze na ten cel przeznacza państwo litewskie.

O Litewskim Centrum Kultury i Oświaty w Suwałkach pod koniec ubiegłego tygodnia rozmawiali m.in. w Wilnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy, Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius. Na konferencji prasowej szef litewskiego MSZ podziękował władzy w Suwałkach za współpracę z tej kwestii.

Według danych litewskiego rządu na Suwalszczyźnie, głównie z Sejnach i Puńsku, mieszka około 3 tys. Litwinów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl