fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] A. Gawęda: Prowadzimy intensywne działania, by ograniczyć systemowo import węgla

Prowadzimy intensywne działania, by ograniczyć systemowo import węgla. W ubiegłym roku zaimportowaliśmy o ok. 3 mln ton węgla mniej. Będziemy szukali takich rozwiązań, by ten import maksymalnie obniżać. Nie możemy jednak wprowadzić takich regulacji, bo zabrania ich prawo wspólnotowe, żeby całkowicie zakazać importu węgla, szczególnie prywatnym dostawcom – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Odniósł się w ten sposób do nadwyżki węgla, która występuje aktualnie w polskim górnictwie i energetyce.

Posiadane obecnie przez Polskę zapasy węgla przekraczają nasze zapotrzebowanie aż o 3 mln ton, natomiast w energetyce o milion ton. Górnicy podnoszą głos, że sytuacja jest niepokojąca.

– W górnictwie rzeczywiście mamy czasami do czynienia z sytuacją pewnych nadwyżek. Tak jest też teraz, bo zima nie jest surowa, więc energetyka nie odbiera o wiele więcej surowca niż zazwyczaj o tej porze. Planujemy utworzenie centralnego magazynu węgla energetycznego tak, aby wtedy, kiedy jest w nadmiarze, mógł być tam bezpiecznie przechowywany. Dzisiaj mamy dwie takie lokalizacje. Są one jeszcze analizowane pod kątem możliwości rozładunku, załadunku, z punktu widzenia logistyki, bocznic kolejowych, alokacji. Póki co żadna kopalnia nie jest zagrożona zatrzymaniem prac – podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

Budowa magazynu pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Jednak, jak wskazał Adam Gawęda, nie będą one miały wpływu na cenę węgla.

– Każda dodatkowa operacja pociąga za sobą koszty. Szukamy jednak takich rozwiązań nie tylko niskokosztowych, ale też takich, które pozwolą na bezpieczne dysponowanie tym surowcem. Każda dodatkowa operacja rzeczywiście jest kosztem, ale w moim przekonaniu ona nie wpłynie finalnie na ceny węgla, ponieważ szukamy rozwiązań, które będą do uniesienia dla spółek energetycznych. Patrząc w drugą stronę, brak takich działań spowodował, że były okresy niedoboru węgla, przez co mieliśmy do czynienia z nadwyżką węgla importowanego – zaznaczył.

Mimo nadwyżki, od stycznia do września 2019 roku Polska sprowadziła 8 mln ton węgla z Rosji. W tym samym czasie import węgla ogółem wyniósł 12,3 mln ton.

– Prowadzimy intensywne działania, by ograniczyć systemowo import węgla. W ubiegłym roku zaimportowaliśmy o ok. 3 mln ton węgla mniej. Będziemy szukali takich rozwiązań, by ten import maksymalnie obniżać. Nie możemy jednak wprowadzić takich regulacji, bo zabrania ich prawo wspólnotowe, żeby całkowicie zakazać importu węgla, szczególnie prywatnym dostawcom – powiedział Adam Gawęda.

11 grudnia 2019 roku KE opublikowała plan „Europejski zielony ład”. Stanowi on plan budowy zrównoważonej gospodarki UE. Polska gospodarka w ponad 70 procentach jest uzależniona od węgla.

– Należy zastanowić się, jakie są możliwe do zastosowania technologie tak, żebyśmy nie ograniczyli rozwoju gospodarczego Polski, bo zauważalny jest spadek produkcji stali w większości krajów UE. W krajach, które przyjmują tego typu rozwiązania, już dzisiaj widać bardzo dużą recesję przemysłu energochłonnego. W związku z tym staramy się poszukać własnej drogi. Premier Mateusz Morawiecki walczył o to, byśmy mogli szukać własnej drogi transformacji. Musimy znaleźć taką, która pozwoli na transformację w oparciu o naszą technologię i zaplecze surowcowe – wskazał wiceminister aktywów państwowych.

Całą rozmowę z wiceministrem Adamem Gawędą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl