(fot.PAP)

Węgiel brunatny w Trybunale!

W Warszawie rozpoczęła się konferencja organizowana przez wójta gminy Lubin, Fundację Ekologiczną Serwis Prawny i członków koalicji „Rozwój tak – odkrywki nie!” pod hasłem „Węgiel brunatny w Trybunale!”.

Niedawno wójt Gminy Wiejskiej Lubin Irena Rogowska, złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją przepisów Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

Samorząd chce w ten sposób zablokować budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, która miałaby powstać między Lubinem i Legnicą.

– Tam są przepisy, które naszym zdaniem nie są zgodne z Konstytucją, oraz z innymi ustawami, które godzą w dobro mieszkańców terenów znajdujących się pomiędzy Lubinem i Legnicą ale również innych tam gdzie zagrażają kopalnie odkrywkowe. Dodatkowo chciałoby się powiedzieć co się dzieje w ogóle jeśli chodzi o plany budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie Dolnego Śląska, ponieważ są przygotowane różne przepisy, ustawy, które w znakomity sposób chcą to po prostu ułatwić i zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje; dlaczego faworyzowana jest tylko jedna możliwość pozyskiwania energii elektrycznej poprzez budowę kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – powiedział Janusz Łucki, rzecznik urzędu gminy Lubin.

RIRM

drukuj