Litwa wzywa do bojkotu siłowni atomowych na Białorusi

Litwa zaapelowała, by nie kupować energii elektrycznej z siłowni atomowych budowanych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim. Minister energetyki tego kraju zwrócił się z tym przesłaniem do Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii.

Litewski polityk zaznaczył, że potrzebny jest jasny sygnał, iż prąd produkowany z pogwałceniem międzynarodowych ustaleń i konwencji nie będzie kupowany. Zdaniem ministra ta kwestia powinna zostać niezwłocznie omówiona na forum regionalnym, a następnie unijnym.

Wiceszef sejmowej komisji energii poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki zwraca uwagę, że jest to kolejny głos, który wskazuje na to, iż Rosja używa swoich zasobów do wywierania nacisków na inne kraje.

Na pewno taki głos należy rozważyć, ale na pierwszym miejscu w Polsce musi być bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, bezpieczeństwo dostaw. Z dużym optymizmem i nadzieją patrzę na pierwsze kroki nowego Ministerstwa Energii, m.in. zapowiedzi wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego, o tym, że ministerstwo będzie przykładało szczególną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa w naszej Ojczyźnie – mówi Maciej Małecki.

Litwa już niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu budowanych z naruszeniem norm międzynarodowych elektrowni atomowych na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl