fot. twitter.com/EpiskopatNews

Litwa: Relikwie św. Jana Pawła II wniesiono do kościoła w Wilnie

Arcybiskup metropolita wileński Gintaras Gruszas dokonał w niedzielę uroczystego wniesienia do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie relikwii kropli krwi św. Jana Pawła II, które przekazał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Relikwie zostały umieszczone w bocznym lewym ołtarzu Matki Bożej Łaskawej. Jak podkreślił w rozmowie z PAP ksiądz prałat Wojciech Górlicki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, „to ważny dla Wilna obraz Matki Bożej, która według tradycji uratowała miasto od zarazy”, epidemii dżumy na początku XVIII w.

„Obraz cieszy się pobożnością wiernych. Matka Boża była też bardzo mocna eksponowana w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Uważam więc to miejsce za najlepsze dla relikwii naszego świętego” – mówi ks. Górlicki.

Ks. Górlicki, inicjator sprowadzenia relikwii, wskazuje, że „motywów ku temu jest wiele”.

„Jan Paweł II mieszkał w parafii Piotra i Pawła w czasie swej wizyty na Litwę w 1993 roku, tu, nieopodal, w nuncjaturze. Plac przed kościołem nosi nazwę św. Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II najpierw ogłosił błogosławioną, a później świętą s. Faustynę, która mieszkała i działała w naszej parafii, na Antokolu” – mówi proboszcz.

Uroczystość wniesienia relikwii odbyła się w ramach obchodów największego święta w parafii, odpustu ku czci świętych Piotra i Pawła. W niedzielę przed kościołem odbyła się też akcja krwiodawstwa.

„Ponieważ relikwie są kroplą krwi, postanowiliśmy podzielić się swoją krwią z ludźmi potrzebującymi” – tłumaczy ks. Górlicki.

Kościół Piotra i Pawła w Wilnie wzniesiony w drugiej połowie XVII w., nazywany perłą wileńskiego baroku, jest dobrze znany mieszkańcom i gościom Wilna. Białe wnętrze świątyni zdobi ponad dwa tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej.

Przed kilkoma miesiącami w podziemiach kościoła urządzono muzeum, które eksponuje rzeczy przez lata tu magazynowane. Prezentowane są stare szaty liturgiczne, obrazy, księgi ze starej biblioteki kanoników laterańskich. Jest księga gości, do której osobistego wpisu dokonał m.in. błogosławiony Teofil Matulionis.

Społeczność kościelna rozpoczęła też zbiórkę pieniędzy na odnowę elewacji kościoła.

„Nasz kościół jest bardzo piękny z wewnątrz, a na zewnątrz jest już nadgryziony mocno zębem czasu. Sypie się farba, tynk, fasada wygląda źle i w związku z tym z parafianami postanowiliśmy zbierać fundusze” – mówi ks. proboszcz.

Prace remontowe zaplanowane na przyszły rok wyniosą około 400 tys. euro. W zbiórkę pieniędzy włączyli się parafianie, wilnianie, pieniądze przekazywane są również z Polski.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl