Pamięci Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

W warmińsko-mazurskim trwają Dni Pamięci bł. Jana Pawła II i ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się wczoraj w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym.

Mszy świętej w intencji beatyfikacji prymasa Tysiąclecia przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski, biskup pomocniczy diecezji warmińskiej. Później uczniowie szkoły im ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przeszli z krzyżem do Kalwarii Prymasa w ogrodzie klasztornym. Dni pamięci jak mówi ks. Krzysztof Ziaja, proboszcz ze Stoczka Klasztornego, są związane z pobytem Prymasa Tysiąclecia w tym miejscu.

– Został przywieziony do tego miejsca 12 października 1953 roku. Od jakiegoś czasu jest organizowana wspólna modlitwa; różaniec i Msza św., której zazwyczaj przewodniczy ks. biskup. Są również zapraszane szkoły, które noszą imię ks. kard. Wyszyńskiego np. z Białegostoku czy z Runowa – powiedział ks. Krzysztof Ziaja.

Dziś uroczystości związane ze wspomnieniem wielkich Polaków odbędą się w pobliżu  Kętrzyna.

– Uroczystości na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo odbędą się w tym miejscu z tego względu, że 6 października 1954 roku ze Stoczka Klasztornego Prymas został przetransportowany samolotem na południe Polski do Prudnika. Te uroczystości przede wszystkim mają charakter  modlitewny. Jest tam również druga część, która obejmuje Błogosławionego Jana Pawła II. Ponieważ idea tego przedsięwzięcia polega na tym, żeby myśleć i mówić o wielkich Polakach – dodał ks. Krzysztof Ziaja.

 

Wypowiedź ks. Krzysztofa Ziaja

Pobierz Pobierz                                                 

 

RIRM

drukuj