Częstochowa: Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II

Ponad 17,5 tys. uczniów, studentów oraz nauczycieli i dyrektorów z blisko 500 szkół noszących imię Jana Pawła II przybyło w czwartek na Jasną Górę. Ogólnopolską pielgrzymkę Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zorganizowano już po raz 13.

Imię zmarłego przed ośmioma laty papieża nosi w Polsce ponad 1,2 tys. szkół; uczy się w nich ok. 300 tys. dzieci i młodzieży. Papież patronuje też placówkom spoza Polski – m.in. na Litwie, w Niemczech, Australii i USA. Polskie szkoły współpracują ze sobą w ramach powołanej przed 15 laty Rodziny Szkół im. bł. Jana Pawła II.

W czwartek w Częstochowie modlili się przede wszystkim uczniowie szkół publicznych. Na Jasną Górę przyjechali też goście z zagranicy. Pielgrzymi dziękowali za zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II, który ma być ogłoszony świętym 27 kwietnia przyszłego roku.

Podczas uroczystości kustosz Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Jan Kabziński przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża – dar metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie zostaną na stałe umieszczone w radomskim seminarium. Następnie będą odwiedzą parafie, gdzie działają szkoły noszące imię Jana Pawła II.

Organizatorem dorocznej pielgrzymki jest Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu.

Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. W homilii duszpasterz szkół, którym patronuje Jan Paweł II, bp Henryk Tomasik prosił młodych ludzi o dawanie świadectwa swojej wiary w swoim otoczeniu – wśród kolegów i bliskich. Apelował do uczniów, by od patrona swoich szkół uczyli się zawierzenia Bogu i Maryi.

Młodzi pielgrzymi wysłali z Jasnej Góry specjalny telegram do papieża Franciszka.

W 2005 r., gdy zmarł Jan Paweł II, szkół jego imienia było w Polsce niespełna 600; dziś jest ich dwukrotnie więcej. Najwięcej placówek, którym patronuje papież, jest w województwach małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim. Szkoły im. Jana Pawła II prowadzą aktywną działalność charytatywną oraz organizują ogólnopolskie konkursy wiedzy o swoim patronie.

PAP/RIRM 

drukuj