Ludzie pracy pielgrzymowali na Jasną Górę

Na Jasnej Górze w niedzielę zakończyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Jej uczestnicy  modlili się w intencji Ojczyzny i osób pracujących. Głównym punktem była uroczysta suma na jasnogórskim szczycie.

Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz ludzi pracy.

W homilii ks. bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, podkreślił, że każdy człowiek tęskni za solidarnością, która jest wpisana w ludzkie serce. Przypomniał, że słowo „solidarność” zabrzmiało szczególnie mocno właśnie w Polsce i zostało usłyszane na całym świecie.

– Na nowo jakby odkryliśmy w słowniku chrześcijańskim słowo „solidarność” – bycie z człowiekiem, nie przeciw niemu. Do tego, by to słowo zaistniało w języku współczesnego świata przyczynił się także radomski czerwiec 1976 roku. Ówczesne władze nie wiedziały co to solidarność. Nie było ani wczucia, ani wysłuchania robotników, ich jasnego głosu sprzeciwu. Nazwano to „buntem” albo „słuchaniem imperialistycznych podszeptów”. Nie wysłuchano robotników. Znaleźli się w wizji władzy jako warchoły, przestępcy, jako ktoś, dla kogo nie ma miejsca w społeczności, kogo trzeba karać. Ale w tym bólu, w cierpieniu, trudzie, narodziła się „Solidarność” – mówił ks. bp Piotr Turzyński.

List do uczestników pielgrzymki napisał prezydent Andrzej Duda. Odczytała go  Agnieszka Lenartowicz-Łysik, społeczny doradca prezydenta RP. „Praca jest podstawowym i najważniejszym źródłem bogactwa, siły, a w konsekwencji także niezależności każdego narodu” – podkreślił szef państwa.

„Silna konkurencyjna polska gospodarka połączona więzami współpracy z gospodarkami naszych sojuszników, to największa gwarancja naszego bezpieczeństwa narodowego, naszej niepodległości, zachowania naszego 1000-letniego dziedzictwa wiary i tradycji, wolności i solidarności. Przybyli państwo w to święte, historyczne miejsce, aby powierzać Jasnogórskiej Pani troski i potrzeby swoje, swoich bliskich oraz całej naszej ojczyzny. Dlatego sercem i myślami jestem tu dziś z Państwem. Wraz z Państwem zanoszę prośby o błogosławieństwo i wszelką pomyślność dla Polskich pracowników oraz ich rodzin” – napisał prezydent RP.

Głos zabrał także przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda mówił m.in. o konieczności ograniczenia handlu w niedzielę. Pozytywnie ocenił też dialog społeczny prowadzony z obecnym rządem, który – jak mówił – stara się rozumieć bardzo ważne sprawy pracownicze.

– Przez ten niecały rok możemy powiedzieć o wymiernych efektach naszych działań. To kwestia związana ze zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, o godzinowej stawce, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. To robimy dla tych ludzi, którzy sami nigdy by sobie tego nie wywalczyli, bo nie mają takiej możliwości. Właśnie to na tym polega solidarność. Rozpoczęły się intensywne prace w Sejmie nad obniżeniem, a tak właściwie przywróceniem wieku emerytalnego sprzed reformy. I to się dzieje. Tak długo na to czekaliśmy, ale byliśmy konsekwentni i co roku byliśmy tutaj, w Częstochowie, aby modlić się u Jasnogórskiej Pani o to, aby w tych wszystkich reformach na pierwszym miejscu był człowiek – powiedział szef „Solidarności”.

Ta pielgrzymka to wielkie wzbogacenie duchowe – mówił Andrzej Pszarny z Regionu „S” Ziemi Przemyskiej.

– Przyjechaliśmy się tu pomodlić w intencji naszych rodzin, naszych znajomych, naszych zakładów pracy, za rencistów, emerytów, aby nam godnie było żyć. Bardzo się cieszę, że jest taka opcja polityczna, jaką jest PiS, na pewno pójdzie to wszystko w lepszym kierunku. „Solidarność” jest bardzo zadowolona z tej opcji, jaka nam przypadła. Wspieranie PiS było dobrym kierunkiem – zaznaczył związkowiec.

Tegoroczna pielgrzymka przypadała w 40. rocznicę radomskiego Czerwca 1976 roku. Jednym z jej patronów był ks. Roman Kotlarz. Uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu poświęconego temu kapłanowi. Za organizację pielgrzymki w tym roku odpowiadała „Solidarność” Ziemi Radomskiej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl