fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz: Dzieci są wspaniałymi nauczycielami ludzi dorosłych. Pan Jezus podkreślał to, mówiąc o tym, że jeśli nie staniemy się jak dzieci, nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego

Dzieci są wspaniałymi nauczycielami ludzi dorosłych. Pan Jezus podkreślał to, mówiąc o tym, że jeśli nie staniemy się jak dzieci, nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego. Jezusowi nie chodzi o infantylizm w wierze, ale o bezgraniczne zawierzenie Panu Bogu i wierność, nawet kiedy po ludzku nie potrafimy odczytać i rozwiązać problemu czy skrajnego doświadczenia. Dziecko nigdy się buntuje i zawsze ufa rodzicom i Panu Bogu. Od dzieci możemy uczyć się właśnie tego, czyli postawy wierności Panu Bogu, nawet gdy dotyka nas cierpienie – powiedział ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Już 19 czerwca odbędzie się XXIII Pielgrzymka PKRD na Jasną Górę.

– Cieszę się niezmiernie, że w spotkaniu z Matką Bożą wezmą udział rodzice i dziadkowie. Pamiętajcie Państwo, iż to rodzice i dziadkowie są świadkami wiary w życiu dziecka. Dziecko do siódmego roku życia formuje postawę wiary, dlatego też nigdy nie zapominajcie o tym, że na pierwszym miejscu jesteście katechetami i pedagogami swoich dzieci. Wprawdzie dziecko otrzymuje wiarę od Pana Boga w sakramencie chrztu, ale to rodzice decydują o pogłębieniu, umocnieniu i rozwoju wiary. Bardzo bym chciał, żebyście drodzy rodzice wzięli pod uwagę to ważne wydarzenie, dlatego że Częstochowa jest – jak powiedział Papież – domem Matki Bożej. Na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni bez względu na układy i sytuację polityczną. Dzieci będą mogły przeżyć wielką radość płynącą ze spotkania z Matką Bożą. Najmłodsi będą mogli uświadomić sobie, że rodzina Pana Jezusa jest wspólnotą, w której wszyscy się kochają i pomagają sobie – mówił ks. bp Antoni Długosz.

Hasłem XXIII Pielgrzymki PKRD na Jasną Górę są słowa „Królowo Pokoju, módl się za nami”.

– Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby w rodzinie panowała zgoda, wzajemne zrozumienie. To właśnie rodzice powinni jednoczyć swoje dzieci w duchu miłości i pomagać im, kiedy spowodują zamieszanie i niepokój w rodzinie. Musimy uświadamiać dzieciom, że mają być ludźmi niosącymi pokój i radość, a nie podziały (…). Właśnie na Jasnej Górze będziemy dzieciom mówić o tym, że Pan Jezus daje nam miłość, która przede wszystkim jest naszym zadaniem. To jest miłość cierpliwa, łaskawa, taka, która nie zazdrości, nie działa obłudnie, nie szuka swego, nie pamięta złego, ale wszystko przetrzyma – podkreślił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci świętują w tym roku 25-lecie swojej modlitewnej działalności.

– Cieszę się, że w naszych pielgrzymkach zawsze bierze udział Magdalena Buczek, która zainicjowała wspólnotę dzieci. Ona jest dowodem wierności Panu Bogu w doświadczeniu cierpienia, bo przecież jest poważnie chora, a niesie dzieciom pokój, radość i pogodę ducha, przemawiając do nich – zaakcentował gość Radia Maryja.

W sercach dorosłych niejednokrotnie pojawia się pokusa, aby nie liczyć się z głosem dziecka. Tymczasem dzieci potrafią być świetnymi nauczycielami.

– Dzieci są wspaniałymi nauczycielami ludzi dorosłych. Pan Jezus podkreślał to, mówiąc o tym, że jeśli nie staniemy się jak dzieci, nie wejdziemy do Królestwa Niebieskiego. Jezusowi nie chodzi o infantylizm w wierze, ale o bezgraniczne zawierzenie Panu Bogu i wierność, nawet kiedy po ludzku nie potrafimy odczytać i rozwiązać problemu czy skrajnego doświadczenia. Dziecko nigdy się buntuje i zawsze ufa rodzicom i Panu Bogu. Od dzieci możemy uczyć się właśnie tego, czyli postawy wierności Panu Bogu, nawet gdy dotyka nas cierpienie – podkreślił ks. bp Antoni Długosz.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej zwrócił się z apelem do rodziców i dziadków.

– Kochani, pielgrzymujcie z dziećmi. Bardzo Was o to proszę, bo wiecie o tym, że wędrówka na Jasną Górę przypomina wędrówkę do nieba. Niech dzieci wiedzą, iż wędrując do nieba, mamy przystanek na Jasnej Górze – dom Matki, która nas kocha i czeka na spotkanie z nami – podsumował kapłan.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. bp. Antoniego Długosza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj