Zgromadzeni wokół Maryi, by powierzyć Jej Polskę
MATERIAŁY WIDEO
GALERIE
Zakończyła się XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Centralnym punktem dwudniowego świętowania była Eucharystia sprawowana przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Podczas spotkania słowo do pielgrzymów skierowali m.in.: ks. kard. Zenon Grocholewski – były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – Dyrektor Radia Maryja, o. Janusz Sok CSsR – prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów oraz Jarosław Kaczyński – prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, ks. bp Jan Wątroba – biskup rzeszowski, ks. bp Ignacy Dec – biskup świdnicki, ks. bp Edward Janiak – biskup kaliski, ks. bp Kazimierz Gurda – biskup diecezji siedleckiej oraz ks. bp Stanisław Dziuba z RPA.
W homilii ks. abp Andrzej Dzięga metropolita szczecińsko-kamieński wskazywał na bardzo ważną zdolność Narodu Polskiego do mówienia „nie” niegodziwości w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym. Podkreślił, że szczególną tkanką polskiego narodu jest Rodzina Radia Maryja. [więcej]
– Dzięki temu środowisku i tej Rodzinie Polacy mieszkający i w Stanach Zjednoczonych i w Australii i w Europie i na Wschodzie czują się jednością, mogą się rozpoznawać, wiedzą o sobie dużo, znają się i uczą się na nowo mądrej i skutecznej współpracy. Jako szczególna tkanka polskiego narodu, tutaj na Jasnej Górze, jesteście przy Matce i Królowej naszej jako dzieci szczególnie jej bliskie, Rodzina Jej – Maryjna, o Jej duchowości, o Jej sposobie zawierzania, o Jej zaufaniu Panu Bogu i o Jej gorliwości w wykonywaniu Bożych dzieł – powiedział ks. abp Andrzej Dzięga.
Ks. abp Andrzej Dzięga ze smutkiem odniósł się do głosowania w polskim parlamencie nad ustawą o in vitro. „Dlaczego pozostaliście głusi na tyle argumentów rozumu, głos Episkopatu, ekspertów, prof. nauk medycznych?” – pytał Metropolita.
– Jak można wpisać w ustawę, że dziecko poczęte to zlepek komórek? To jest nierozumne! To boli, to dziwi i zaskakuje. Mówicie, że to jest sprawa sumienia. Nie! To jest sprawa myślenia, racjonalnego rozumowania. To jest sprawa otwarcia się na argumenty nauki i rozumu. Gdybyście przygotowali te ustawę, nawet niegodziwą, to byłoby to kwestią sumienia dla ludzi wiary, ale wyście ją przygotowali zbrodniczą. Bo się tam odmawia człowieczeństwa człowiekowi żyjącemu, poczętemu, bo można ludzi bezkarnie zabijać tylko dlatego, że się to dziecko komuś nie udało, jakiemuś profesorowi w laboratorium, że jest chore, ze źle się rozwija. To jest czysta eugenika, to jest zbrodnia! – wyjaśnił ks. abp Andrzej Dzięga.
O. dr Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów dziękując ks. abp. Andrzejowi Dziędze za słowa pasterskiej troski i pokrzepienia, zwrócił się między innymi do słuchaczy Radia Maryja. [więcej]
– Słuchać trzeba umieć, a najlepiej to chyba potrafią słuchacze Radia Maryja. Nie marnują czasu na to, żeby słuchać jakichś słów, może pięknie i okrągło wypowiadanych, ale miałkich, o niczym, słów, które nic nie dają. Wolą włączyć rozgłośnię, w której słychać słowa zatroskane, w której słychać słowa czasem mocne, słowa prawdy i słowa, które pozwalają myśleć, każą myśleć, a nie uciszają, zwalniają z myślenia. Słyszą tam słowa prawdy, słowa zatroskania o Ojczyznę, o sprawy Kościoła, o sprawy Boże. Drodzy słuchacze Radia Maryja, Bogu niech będą dzięki za to, że tak potraficie słuchać – powiedział o. dr Janusz Sok CSsR.
Przed Eucharystią głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, który podziękował pielgrzymom za wsparcie modlitewne i finansowe. „Dziękujemy Wam, że to radio jeszcze istnieje” – podkreślał Dyrektor Radia Maryja. Zaapelował o niesienie informacji o Radiu Maryja na cały świat. [więcej]
– Telewizji na multipleksie jest 24. Oprócz tego istnieją liczne programy regionalne, lokalne, satelitarne czy setki teleinformatycznych. Wszystkich stacji – bez tych teleinformatycznych, których jest 238 – jest 113, a wśród nich tylko jedna katolicka TV Trwam. Czy rozumiemy jaki to jest magiel? Wszystkich stacji jest więc 444 i tylko jedno Radio Maryja i jedna TV Trwam. (…) Dziś TV Trwam można oglądać wszędzie. Kochani, zanieście tę wieść całemu światu, że TV Trwam można oglądać na całym świecie, że Radia Maryja można słuchać na całym świecie – wskazywał o. Tadeusz Rydzyk CSsR.
Dyrektor Radia Maryja zaapelował o wspieranie tych katolickich mediów.
– Mamy wiele do zrobienia w Polsce. Wszyscy słuchacze Radia Maryja – weźmy się wszyscy mocno do pracy. Modlitwa i praca. Prosimy was, pilnujcie tego radia, byśmy dali radę. Dziękujemy wam wszystkim za tę modlitwę i dalej prosimy was bardzo – organizujcie pomoc Radiu Maryja i Telewizji Trwam – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.
W uroczystościach nie mógł wziąć udziału ks. kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego pozdrowił pielgrzymów w przygotowanym wcześniej nagraniu video. [więcej]
– Myślę, że ta wielka Rodzina Radia Maryja rzeczywiście przyczynia się do dobra w naszym kraju. Są to ludzie, którzy starają się budować dobro, stawiać naprawdę. Ten, kto stawia na prawdę, był bądź będzie prześladowany – podobnie Chrystus, jak i Radio Maryja – podkreślał ks. kard. Zenon Grocholewski.
Jak co roku, na zakończenie Eucharystii odczytano Telegram Rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego Franciszka. W imieniu zgromadzonych głos zabrał prof. dr hab. Janusz Kawecki. [więcej]
– Dzisiaj, stojąc przed Panią Jasnogórską, wyrażamy wdzięczność za Radio Maryja i Telewizję Trwam – te wyjątkowe środki społecznego komunikowania są nam dane na trudny czas pokonywania przez Polskę „wirażu dziejów”. Najukochańszy Ojcze Święty, zapewniając o naszej codziennie zanoszonej do Pana Boga modlitwie we wszystkich Twoich intencjach, pozostajemy z synowskim oddaniem – czytamy w telegramie.
W imieniu parlamentarzystów obecnych na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę głos zabrał dr Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Podziękował ks. abp. Andrzejowi Dziędze za homilię, wskazał też na bardzo ważną rolę, jaką pełni w Polsce Kościół. [więcej]
– Chciałem szczególnie podziękować ks. abp. metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu za to, co tutaj powiedział; za to, że przedstawił w sposób jednoznaczny i zdecydowany stanowisko Kościoła. (…) Potrzebowaliśmy tego wszyscy, potrzebowała tego Polska. Dziękuję z całego serca. Muszę podziękować też wszystkim, którzy tutaj przybyli, by modlić się za Radio Maryja; by modlić się za Polskę w imię tych słów, które wypowiedział kiedyś Prymas Tysiąclecia: ,,Po Bogu najbardziej kocham Polskę”. Polskę trzeba kochać, trzeba kochać ją czynnie, trzeba dla niej działać skutecznie i razem, pod tą wodzą, która jest niezawodna. Padły tu słowa o Matce Boskiej, Polskiej Królowej i Hetmance. Pod Jej wodzą musimy prowadzić Polskę ku dobrej zmianie – akcentował prezes Jarosław Kaczyński.
Były premier Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję na dokonanie pozytywnych zmian. Zwrócił uwagę na rolę, jaką pełni Radio Maryja w wymiarze nadprzyrodzonym i ziemskim.
– Wierzę, że przejdziemy ten wiraż, o którym mówił Ojciec Prowincjał. Przejdziemy go w imię tego hasła i z tymi słowami, które ma zawsze na ustach Ojciec Dyrektor, twórca tego niezwykłego dzieła – dzieła w wymiarze duchowym, odnoszącym się do naszego głównego przeznaczenia, jakim jest zbawienie, ale także w tym tutejszym, ziemski wymiarze Radia Maryja. Ta Polska codzienna ma wiele wad, ale byłaby z całą pewnością dużo gorsza, gdyby nie było Radia Maryja – powiedział dr Jarosław Kaczyński.
Wierni uczestniczący w uroczystościach – również Ci, którzy łączyli się z Jasną Górą za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam – otrzymali papieskie błogosławieństwo połączone z odpustem zupełnym, które w mieniu Ojca Świętego udzielił ks. abp Andrzej Dzięga.
Rano pielgrzymi wzięli udział w godzinkach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie w prezentowanym przed Mszą św. programie artystycznym udział wzięli m.in. Halina Łabonarska, Barbara Dobrzyńska, Jerzy Zelnik, Dariusz Kowalski oraz zespół Zayazd i Bogusław Morka.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na wielką misję podejmowaną przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.
– Przyjechaliśmy do Królowej Polski, Matki Bożej Jasnogórskiej, żeby podziękować za te wszystkie lata. Możemy przecież posługiwać w tak wielkim dziele. Mamy zaszczyt służyć Panu Bogu, Kościołowi, wszystkim ludziom. Dziękujemy za prawdę, jaką Radio Maryja przekazuje, wielką miłość, pogłębienie wiary oraz patriotyzm – mówiła pani Wanda z Białegostoku.
– To radio uspokaja i odpowiednio nastraja. Już od samego rana człowiek wie, jakiego dziś mamy patrona, o co możemy go prosić. Sami byśmy się w tym zgubili. Nie wiedzielibyśmy jak prowadzić swoje życie. Tutaj już jesteśmy ukierunkowani i jest to pomocne. Cieszę się, że na pielgrzymce mogę spotkać ludzi, którzy myślą podobnie jak ja, mają te same odczucia – podkreślała pani Irena z grupy jarosławskiej.
Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.
RIRM