Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych.  Tym samym główna stopa procentowa NBP wzrosła do 6 procent, stopa lombardowa do 6,5 procent, a depozytowa do 5,5 procent.

Środowa podwyżka stóp procentowych banku centralnego jest dziewiątą z rzędu w cyklu rozpoczętym w październiku ubiegłego roku.

Takiej decyzji Rady – w ocenie dr. Grzegorza Piątkowskiego – można się było spodziewać. Ekonomista dodał, że podnoszenie stóp procentowych w obecnej sytuacji niewiele zmieni.

– Podwyżki są mechanizmem, który powinien być stosowany zdecydowanie wcześniej. Dzisiaj powinniśmy używać innych mechanizmów. Można było się spodziewać, że stopy będą rosły, ale nie aż tak mocno. Na dziś spowoduje to tylko większą podwyżkę dla wszystkich osób posiadających kredyt. Według mnie decyzja nie będzie miała żadnego wpływu na inflację. Kolejne podwyżki stóp procentowych są na dzisiaj nieskutecznym sposobem walki z tym zjawiskiem – powiedział dr Grzegorz Piątkowski.

Podwyżki stóp procentowych to skutek wzrostu inflacji, która – jak podał GUS w szybkim szacunku – w maju osiągnęła poziom prawie 14 proc. rdr w stosunku do 12,3 proc. w kwietniu.

W tej sytuacji – jak zaznaczyli ekonomiści – rząd powinien dławić inflację, radykalnie upraszczając działania administracyjne dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mechanizmy podatkowe.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl