fot. pixabay.com

Jaka będzie wysokość stóp procentowych?

Trwa dziś drugi dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się obniżenia głównej stopy NBP o 25 punktów bazowych.

Jeśli RPP obniży stopy procentowe, to byłaby to kolejna tegoroczna obniżka, bo na wrześniowym posiedzeniu Rada zdecydowała o obniżeniu stóp o 75 punktów bazowych.

Grzegorz Ogonek, ekonomista, wskazał, że Rada Polityki Pieniężnej może dokonać obniżki, ale tym razem trudno jednoznacznie prognozować jej decyzję.

Z jednej strony mamy wypowiedź prezesa Adama Glapińskiego o tym, że zawęziła się przestrzeń do dalszych obniżek po tym, jak NBP odjął 75 punktów bazowych od stóp procentowych we wrześniu. Z drugiej strony najpierw rząd, a potem bank centralny wyraziły zaniepokojenie tym, jak bardzo złoty się osłabiał po poprzedniej obniżce – powiedział Grzegorz Ogonek.

W ocenie analityków do obniżki o 25 punktów bazowych może dojść jeszcze w listopadzie. W rezultacie do końca b.r. stopy mogą spaść o 50 punktów bazowych.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 6 procent. Decyzję RPP w sprawie wysokości stóp poznamy dziś po południu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl