fot. PAP/Radek Pietruszka

Rada Polityki Pieniężnej ponownie podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o pół punktu procentowego. Dzięki temu za kilka kwartałów dojdzie do spadku inflacji – mówił prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński. Spadek inflacji zależny będzie także od cen surowców naturalnych i unijnej polityki klimatycznej.

Po raz trzeci w tym roku Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Wzrost o pół punktu procentowego w środę oznacza, że stopa referencyjna wzrosła do 1,75 procent. To najwyższy poziom od 7 lat. Celem jest zatrzymanie wzrostu inflacji – wskazał prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

– Podnoszenie stóp zawsze powoduje obniżenie inflacji, ale powtarzam, nie natychmiast, ale za kilka kwartałów – powiedział prof. Adam Glapiński.

Prezes NBP nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp procentowych. W listopadzie inflacja w Polsce wzrosła do 7,7 proc. w ujęciu rocznym. Na jej wzrost wpływ mają czynnik niezależne od rządu m.in. rosnące ceny uprawnień na emisję CO2 i rosnące ceny surowców naturalnych.

– Ropa naftowa jest droższa o 80 proc. w stosunku do zeszłego roku. Węgiel był ponad 2,5-krotnie droższy w listopadzie, a gaz ziemny ponad 5-krotnie droższy – oznajmił prezes NBP.

Polski rząd chce ukrócić monopolistyczne praktyki Gazpromu, który ogranicza tranzyt gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu Jamalskiego. Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, w najbliższym czasie spotka się z unijną komisarz ds. konkurencji, Margrethe Vestager. Minister będzie postulować za wszczęciem kontroli wobec Gazpromu.

– Sytuacja zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy, zaburza ceny energii i gazu w całej Europie oraz wpływa negatywnie na sytuację obywateli – powiedziała minister Anna Moskwa na antenie Polskiego Radia.

Wyższe stopy procentowe przekładają się na wzrost rat kredytów. Przykładowo dla kredytu hipotecznego zaciągniętego na 25 lat z marżą banku na poziomie 2,6 proc. i przy 300 tys. zł pozostających do spłaty, miesięczna rata wzrośnie o 88 złotych. Jeśli do spłaty pozostaje pół miliona złotych, rata wzrośnie o 146 złotych. Kredytobiorcy muszą dostosować się do zmian – zaakcentował dr Bartosz Michalski, ekonomista.

– Pewnemu przemyśleniu, zmianie musi ulec struktura ich wydatków, co być może przeniesie się korzystnie na poziom inflacji – oznajmił dr Bartosz Michalski.

Rząd chce ustrzec Polaków przed rosnącymi cenami za pomocą tzw. Tarczy antyinflacyjnej. Sejm uchwalił ustawę o dodatku osłonowym. [więcej]

Do 7 milionów najuboższych gospodarstw trafią specjalne dodatki – wskazał poseł Krzysztof Tchórzewski.

– Do 500 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. 750 zł dla gospodarstwa z 2 do 3 osób. 1062,50 zł dla 4 do 6. Powyżej 6 osób – 1437,50 zł – mówił poseł Krzysztof Tchórzewski.

Według opozycji działania Prawa i Sprawiedliwości są mocno spóźnione. Inflacja dalej będzie doskwierać Polakom.

– Myślę, że po nowym roku Polacy poważnie odczują konsekwencje wzrostu oraz braku działań zawczasu – zaakcentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, poseł Lewicy.

Adam Antoniak, analityk banku Pekao S.A., zauważył, że konieczne będą kolejne podwyżki stóp. Do końca 2022 roku stopa referencyjna wzrosnąć może do 3 procent.

– Nie sądzimy, aby kontynuacja pandemii i działania w ramach Tarczy antyinflacyjnej znacząco ograniczyły skalę wzrostu cen – podkreślił Adam Antoniak.

Mariusz Kękuś, ekonomista, zaznaczył, że dalsze działania Rady Polityki Pieniężnej muszą być ostrożne.

– Mamy ostatni raport agencji ratingowej Fitch, która obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na lata 2022-2023, wskazując zacieśnienie polityki monetarnej jako jeden z elementów – wskazał Mariusz Kękuś.

Jak dodał ekonomista, wzrost inflacji to problem ogólnoświatowy. W USA i w Niemczech inflacja osiągnęła poziom 6 procent, co stanowi najwyższy wynik od 30 lat.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl