Księża Biskupi na Jasnej Górze: Za dobro RP odpowiedzialni są wszyscy obywatele

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest okazją do przypomnienia, że Rzeczpospolita jest wspólnym dobrem, za które są odpowiedzialni wszyscy jej obywatele – uważają księża biskupi zgromadzeni w piątek na Jasnej Górze. Zaapelowali też o troskę za ojczyznę i modlitwę.

W piątek na Jasnej Górze zebrała się Rada Biskupów Diecezjalnych, którą tworzą księża biskupi wszystkich, 44 polskich diecezji. Na początku obrad obecny był nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio.

W komunikacie podsumowującym spotkanie, przedstawionym dziennikarzom przez rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytla-Andrianika, księża biskupi odnieśli się m.in. do sobotnich, głównych uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

„W 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej, Królowej Polski biskupi przypominają, że Rzeczpospolita jest wspólnym dobrem, za które są odpowiedzialni wszyscy jej obywatele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że suwerenne, demokratyczne państwo prawa jest wielką wartością (por. KKK 1904). Jego budowanie domaga się nieustanego usprawniania i reformowania. Powinno dokonywać się to w duchu wzajemnego szacunku i dialogu wszystkich obywateli; w atmosferze życzliwości i odpowiedzialności; bez uprzedzeń i krzywdzących posądzeń oraz na fundamencie prawdy i powszechnie uznawanych i niewzruszonych zasad etycznych” – podał rzecznik KEP.

„Dlatego księża apelują, aby troska o nasza ojczyznę mobilizowała wszystkich ludzi dobrej woli do coraz większego zaangażowania, a wierzących także do gorliwej modlitwy” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Rada Biskupów Diecezjalnych – obok zebrań plenarnych KEP i Rady Stałej – podejmuje aktualne sprawy dotyczące Kościoła i narodu.

Jedną z nich – o której mówił dziennikarzom przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki – jest kwestia zmian w tekstach wytycznych dotyczących postępowania w przypadku podejrzeń duchownych o seksualne wykorzystywanie dzieci po zmianach w kodeksie karnym. Jak mówił, chodzi o wytyczne „ws. przypadków przeciwko szóstemu przykazaniu pośród duchowieństwa”.

Nawiązując do tej kwestii rzecznik KEP zaznaczył, że „ochrona nieletnich jest priorytetem w działaniach Kościoła”. Dodał też, że Stolica Apostolska potwierdziła przyjętą przez KEP aktualizację tych wytycznych.

„Gdy idzie zaś o te ogólnopolskie sprawy, to jedną rzeczą jest 100-lecie niepodległości i (to) jak przygotować ten kalendarz wydarzeń (…), jak one mają być przeżywane i w jakiej formie – przez cały rok” – powiedział ks. abp Gądecki.

Dodał, że centralne uroczystości mają odbyć się w Warszawie, a poszczególne diecezje będą przeżywać ten jubileusz „w sposób zróżnicowany”. Wskazał, że są cztery rejony, które – poprzez swą historię – będą „bardzo zaangażowane”.

„(To) miejsca, w których ta wolność wybuchła, czyli w Poznaniu – Powstanie Wielkopolskie, które przywróciło w Wielkopolsce wolność, potem Powstania Śląskie, które (…) ten region zwróciły polskości, Kraków – początek Legionów i Warszawa jako zakończenie potem i faktyczne zakodyfikowanie tego dnia niepodległości” – podkreślił przewodniczący KEP.

Ponadto księża biskupi dyskutowali na temat dokumentu papieskiego „Amoris Laetitia”.

„Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce kontynuują prace nad +Wytycznymi+ odnośnie do duszpasterstwa małżeństw i rodzin. Korzystając z dotychczasowych bogatych doświadczeń duszpasterskich oraz wierni nauczaniu Kościoła, w duchu adhortacji papieża Franciszka +Amoris Laetitia+, pragną jak najskuteczniej odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania, przed jakimi stoją dziś małżeństwa i rodziny” – czytamy w komunikacie.

Księża Biskupi po raz kolejny wyrazili też swe poparcie dla projektu ustawy przygotowanej przez „Solidarność” ws. ograniczenia handlu w niedziele.

„Ufają, że inicjatywa tego związku zawodowego i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną, kulturową i społeczną” – wynika z komunikatu.

Wśród poruszanych tematów była również inicjatywa „Różaniec do granic”, która odbędzie się 7 października w diecezjach przy polskich granicach (do zaangażowania się w nią zachęca się jednak wszystkie polskie diecezje). Założeniem tej akcji jest, by wokół granicy kraju zgromadzili się wierni i wspólnie odmówili różaniec.

Jak podał rzecznik KEP, księża biskupi wyrazili także współczucie i solidarność ze wszystkimi poszkodowanymi w nawałnicach, które przed dwoma tygodniami przeszły nad Polską, szczególnie jej północną częścią. Podziękowali też wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy poszkodowanym i zaapelowali o dalsze wsparcie.

Ponadto księża biskupi podziękowali pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę i do innych sanktuariów za ich świadectwo wiary i modlitwy.

Księża Biskupi zostaną na Jasnej Górze do soboty, by wziąć udział w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej, które w tym roku połączone są z kulminacją obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. Głównym ich punktem będzie msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio, z homilią prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział przedstawiciele władzy kościelnej i państwowej m.in. episkopat oraz prezydent RP.

Kulminacją sobotnich uroczystości będzie duże widowisko muzyczne na jasnogórskich błoniach pod nazwą „Jasna Góra – polska Kana”. Wydarzenie patronatem objęła premier Beata Szydło.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl