fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Sekretarz generalny NATO w Polsce

W Polsce gościł sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W piątek po południu spotkał się z żołnierzami z międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu. Rano sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego rozmawiał z premier Beatą Szydło. Głównym tematem spotkania było przygotowanie NATO do nowych zagrożeń.

Poruszono także kwestie m.in. zbliżających się rosyjsko–białoruskich manewrów wojskowych „Zapad 2017”, które odbędą się tuż przy granicy z Polską. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO będzie uważnie przyglądać się przebiegowi tych ćwiczeń.

Premier Beata Szydło wskazała, że w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej Sojusz powinien kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i w Warszawie.

Wydarzenia wokół naszych granic, a zwłaszcza nadchodzące rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad 2017” oraz zagrożenie związane z terroryzmem i niestabilnością na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, pokazują, że jako Sojusz powinniśmy kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i w Warszawie. W tym kontekście, priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli i wzmocnienie sojuszniczego odstraszania i obrony. Z satysfakcją odnotowujemy rozmieszczenie sił sojuszniczych w Polsce i państwach bałtyckich – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Po spotkaniu z premier RP sekretarz generalny NATO udał się wraz z szefem MON Antonim Macierewiczem do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim. Stacjonuje tam Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO, w skład, której wchodzą wojska amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie, które wzmacniają wschodnią flankę Sojuszu. NATO-wski batalion współdziała z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku i pozostaje „pod taktyczną kontrolą” polskiej brygady.

RIRM/TV Trwam News

drukuj